Zánět zvukovodu vzniká infekcí jeho kůže. Infekce může být virová, bakteriální či plísňová. Často je příčinou onemocnění ucpání zvukovodu mazem (vlivem nesprávného čištění, viz prevence) s následným usídlením infekce. Rizikovými faktory pro vznik zánětu vnějšího zvukovodu je vlhké či prašné prostředí, koupání ve špinavé vodě (voda může vniknout do ucha a nevytéct), aplikace různých kosmetických prostředků (například tyčinka do ucha potřená krémem na obličej s cílem lepšího vyčištění ucha), vniknutí jakékoliv částečky do zvukovodu (např. zrnko písku na pláži).
Hlavní prevencí zánětu zvukovodu je jeho správné čištění. Ve zvukovodu je totiž mazovými žlázkami produkován maz, který ucho chrání a odvádí z něho nečistoty – není-li narušena jeho samočisticí schopnost. Bez zásahů hygienickými tyčinkami umí ucho posunovat maz ve vnějším zvukovodu směrem z ucha. Správně by tedy lidé neměli uši nijak čistit, pouze tu a tam tolerovat, že jim z ucha vypadne kousek mazu. Proto je vhodné přistoupit na kompromis mezi tím, jak nás vybavila příroda, a námi nastavenou estetikou. A sice, ucho čistit pouze mělce. Nešťourat tyčinkou až k bubínku. Vhodné je použití nosních sprejů, které maz změkčí, případně ušních svíček, které maz teplem změkčí a komínovým efektem vysají.
Zánět zvukovodu se projevuje úpornou bolestí ucha. Ucho je citlivé na dotek. Nejsou tak časté horečky, jako u zánětu středního ucha (od kterého ho někdy rozezná pouze lékař). Pacient má pocit zalehlého ucha, z ucha může vytékat sekret rozmanitého vzhledu. Vlivem zánětu mohou natéci uzliny v okolí – projeví se nahmatáním malých bouliček zejména za uchem.
Léčba nemoci spočívá nejprve ve vyčištění zvukovodu (lékař používá speciální škrabky, k výplachu používá relativně silný proud vody). Po vyčištění předepíše kapky, které sníží otok ucha, což pomůže lepšímu provzdušnění zvukovodu – to pomůže léčit zánět. Uzná-li lékař za vhodné (má-li podezření na bakteriální infekci), předepíše antibiotické kapky či celková antibiotika. Nepříjemností léčby zánětu zvukovodu je její trvání. Může trvat až týden, než dojde k odeznění obtíží (na rozdíl od zánětu středního ucha, kde dochází k zásadní úlevě při propíchnutí bubínku). Takovou „babskou“, dodnes v některých rodinách používanou léčebnou metodou je vkládání česneku do zvukovodu. Otolaryngologové jí však nedoporučují (hrozí naleptání zvukovodu, potíže s vyjmutím stroužku..).
(toh)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2375415
DnesDnes169
VčeraVčera902
Tento týdenTento týden4665
Tento měsícTento měsíc2844

Partnerské weby

apartman banner