Bronchiální astma je onemocnění, při němž otéká sliznice v dolních dýchacích cestách. Tím se zužují dýchací cesty a omezují tak proudění vzduchu, a tím i dýchání. Tento stav je vyvolán uvolněním histaminu, který zvyšuje otok i zánět a vylučování hlenu, důležitou roli hraje i psychika. Více než polovina astmatiků je alergická na látky zevního prostředí, například pyl, plísně, zvířecí chlupy, řadu léků a potravin.
Dejte si na talíř
Bylo zjištěno, že středomořská strava, která je bohatá na zeleninu, ovoce, mořské ryby (pokud na ně pacient nemá alergii) a kvalitní olivový olej, má pozitivní vliv nejen na prevenci, ale i léčbu astmatu. V jedné studii, kdy byl pacientům po dobu tří měsíců upraven jídelníček bez masa a tučných mléčných výrobků, se zdravotní stav výrazně zlepšil.
Dbejme na výživu bohatou na všechny důležité látky. TOP potravinami na astmatické potíže jsou celozrnné produkty, oves, rýže, pórek, řeřicha a ředkvička.
K léčbě astmatu se již po staletí využívá česnek, který má protialergický účinek. Doporučenou denní dávkou jsou jeden až tři stroužky česneku.
Obyčejná cibule snižuje vliv histaminu a má protizánětlivé účinky.
Nezapomínejte ani na křen, kterému Francouzi říkají antibiotikum zahrady, neboť patří k účinným přírodním prostředkům.
Při přípravě pokrmů využívejte kvalitní zastudena lisované rostlinné oleje - olivový, sezamový, z pšeničných klíčků, lněný, dýňový a podobně.
Co na talíř nepatří
Pravidelné stravování ve fast foodech patří k rizikovým faktorům, neboť podporuje rozvoj a zhoršuje průběh astmatu.
K nejčastějším potravinám, které u dětí a citlivých osob vyvolávají astmatický záchvat, se řadí kravské mléko, pšenice a další obiloviny, vejce, droždí, jídla s obsahem plísní (například sýry), ořechy, kiwi, glutaman sodný, hořčice, droždí, někdy i ryby.
U některých osob mohou záchvat spouštět určité přísady do potravin - zejména siřičitany, které se přidávají do některých uzenin, sušeného ovoce, zavařenin, zeleninových polotovarů, obsaženy jsou i ve víně.
(žuk)
DODATEK
Těžkým alergickým onemocněním průdušek u nás trpí statisíce lidí a počet nemocných stále stoupá. Může propuknout kdykoliv během života. Muži jsou k astmatu stejně náchylní jako ženy.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2372999
DnesDnes428
VčeraVčera940
Tento týdenTento týden2249
Tento měsícTento měsíc428

Partnerské weby

apartman banner