Případy chycení:
Roku 1305 byl chycen v Holandsku „mořský muž“, který prý měl na sobě brnění, tomuto se nepodařilo utéci, nýbrž po třech nedělích bídně zahynul. Poslední "mořskou pannu" ulovili prý rybáři asi roku 1819-1820 kdesi u Shetlandských ostrovů. V roce 1187 byl chycen u Oxfordu rovněž jakýsi „mořský muž“, který ale utekl. Vzácný úlovek se podařil kdysi počátkem 15. století v Adriatickém moři. Tam byl tehdy dokonce uloven "mořský čert", obluda s rohatou psí hlavou a dlouhým rybím ocasem. Ve městech u Kaspického moře lidé tvrdí, že viděli vodního člověka.
Gafar Gasanov: "Delší dobu cosi podivného plavalo souběžně s námi. Dlouho jsme si mysleli, že jde o nějakou velkou rybu. Ale potom jsme si všimli, že na hlavě tohoto divného tvora jsou jasně vidět vlasy, a v předu to nejsou ploutve, ale ruce!"
V červnu 1995 se na jihu Chile narodil Ricardo Sandocal. Jeho tělo je pokryto drobnými rybími šupinami. Na souši je velice nemotorný, zato ve vodě se dovede pohybovat velmi rychle. V současné době jsou na světě známy ještě další dva případy vrozené ichtyózy.
Fakta:
Od nepaměti se vyprávěly zkazky o "člověku z moře". Popisy mořského člověka se příliš neliší. Je střední postavy, 165 - 168 cm vysoký, pevné stavby těla, s vypouklým břichem, s chodidly podobnými ploutvím, se čtyřmi prsty na rukou, mezi kterými jsou plovací blány. Jeho kůže má barvu měsíčního svitu. Na hlavě má tvrdé, černo - zelené vlasy. Ruce a nohy jsou kratší a silnější než u normálního člověka. Velkým nosem se podobá delfínu. Uši nejsou patrné. Hlava je velká, okrouhlá. Ústa jsou velká, s vystouplou horní čelistí, s plavným přechodem do šíje, bez podbradku. Podobá se tak žraločí tlamě.
V Íránu tohoto obojživelného člověka nazývají "Runan-šáh", což znamená vítěz nad vodami a řekami. Říká se, že v místech jeho pobytu se náhle nachází více ryb, a tam, kde byl spatřen se moře stává čistější a jiskřivější. Runan-šáh na víření ryb odpovídá jakýmsi bublavým klokotáním. O kontakt s lidmi však nemá zájem. V květnu 2004 viděli Runan-šáha u rybářských ázerbajdžánských osad mezi městy Astara a Lenkoran.
Množství svědectví od seriózních svědků přimělo místní odborníky k šetření a k názorům, že nemůže jít jen o jediný exemplář, ale o celou rodinu lidí podmořského světa.
Kaspický Runan-šáh zřejmě není prvním a jediným představitelem podvodní větve lidstva. Vývoj lidského plodu kopíruje celou evoluci – v určité fázi má i žábry. Novorozenci umí překvapivě plavat již 15 dní po porodu. Není to automatický návrat k životu v děloze. Aktivně zadržují dech, což v děloze není možné. Koordinují i své pohyby ve vodě. Po několika měsících schopnost plavat ztrácí.
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2427331
DnesDnes439
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2529
Tento měsícTento měsíc22810

Partnerské weby

apartman banner