Naše stravovací návyky se často mění podle aktuální nálady. Výzkumy ukázaly, že když jsme šťastní a spokojení, máme tendence jíst zdravěji a pravidelněji. Jenomže ve chvílích, kdy se nám nedaří, sníme téměř cokoliv, na co zrovna narazíme. Když je nálada takzvaně na bodu mrazu, něco nás rozčílí či stresuje, hledáme v jídle krátkodobé potěšení, které nám poskytují většinou nezdravé, slané, sladké nebo smažené potraviny.
Je daleko pravděpodobnější, že budete jíst nezdravě, pokud vás něco trápí, vzkazují odborníci. Ale pokud se vám daří, je velmi pravděpodobné, že si na jídlo uděláte čas a vychutnáte si ho. A to zejména proto, že přemýšlíte o tom, co jíte. A to je většinou záruka úspěchu.
Podle amerického výzkumu nás dokáže pozitivní stav mysli donutit k tomu, abychom přemýšleli o své budoucnosti a především dokázali zhodnotit dlouhodobé přínosy konzumace zdravého a výživného jídla. Studie provedená univerzitou v Delaware, v čele s profesorkou Meryl Gardnerovou došla k závěru, že z hlediska času pomáhá lidem dobrá nálada k lepšímu rozhodování ve stravování. Její tým zjistil, že si spokojení lidé vybírají spíše zdravá jídla, zatímco méně spokojení jedinci nepohrdnou jakýmkoli pokrmem.

Spokojení lidé přemýšlejí o svém zdraví i o budoucnosti
Profesorka Gardnerová k výsledkům výzkumu uvádí, že lidé v nepohodě mají tendence jíst to, co je pro ně blízko jak fyzicky, tak i časově. Také radí, že v takovém případě by se měl člověk zaměřovat na to, jak si náladu zlepšit například společným obědem s přáteli nebo poslechem příjemné hudby.
Uchylovat se bezmyšlenkovitě k jídlu, které pro nás nemá téměř žádný přínos, je zbytečné. O to, co jíme, bychom se měli zajímat. „Máme tendence přemýšlet o tom, jak věci udělat a ne proč bychom je měli dělat,“ dodává profesorka. Vědci také zjistili, že spokojení jedinci se více zajímají o nutriční hodnoty svých pokrmů a přemýšlejí o tom, jak zůstat zdraví i v pozdějším věku.
(toh)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2375415
DnesDnes169
VčeraVčera902
Tento týdenTento týden4665
Tento měsícTento měsíc2844

Partnerské weby

apartman banner