Podle odborníků slunce ničí naši kůži a zároveň oslabuje imunitní systém. Proto je třeba si sluníčka užívat s mírou. Ultrafialové záření proniká hluboko do kůže, a tak se podílí na předčasném stárnutí a je i nejčastější příčinou rakoviny kůže, která v posledních letech prudce narůstá.
Opálená pokožka se nám může zdát hezčí, ale musíme si ji chránit. I kůže má svoji paměť a důsledky dlouhodobého nesprávného opalování se velmi často projeví až po mnoha letech. Škody v podobě hlubokých vrásek a pigmentových skvrn jsou o to viditelnější.
Při nesprávném slunění se jako první objeví solární zánět kůže se značným zarudnutím a otokem pokožky, což je způsobeno UVB složkou slunečního záření. Také za další typy rakoviny kůže může především UVB záření, i když není zanedbatelný ani podíl UVA záření, které má delší vlnovou délku, a proto proniká do naší kůže hlouběji. Velmi negativně se podílí na předčasném stárnutí kůže s tvorbou vrásek a vzniká i její hlubší deformace. Obě složky ultrafialového záření potlačují při zvýšeném slunění reakce imunitního systému. Snížená imunita pak podle odborníků zvyšuje nejen riziko nádorů, ale i řadu infekcí.
Nežádoucí účinky opalování snižují podle lékařů takzvané kožní antioxidanty, a to především vitamin C a selen. Vitamin C naleznete v čerstvém ovoci a zelenině. Vitamin E chrání buněčné membrány, a tak napomáhá k regeneraci buněk. Přírodními zdroji jsou rostlinné oleje, sójové boby, listová zelenina. Nejlépe pomáhá stopový prvek selen v kombinaci s vitaminem E. Oba chrání naše tělo před předčasným stárnutím, pomáhají udržet mladistvou elasticitu tkání. Vyskytují se v celozrnných potravinách, v mořských produktech. Betakaroten je provitamin A, který se v organismu přeměňuje na vitamin A. Patří mezi antioxidanty, které nás chrání před nepříznivými účinky ultrafialového záření.
(eva)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380620
DnesDnes673
VčeraVčera849
Tento týdenTento týden3418
Tento měsícTento měsíc8049

Partnerské weby

apartman banner