Pracujete v kanceláři? Možná vám ji někdo závidí, protože sedíte celý den v příjemném prostředí. Ale i kancelářské povinnosti s sebou nesou celou řadu zdravotních potíží. Které nejčastější?
Ach, ta krční páteř
Kdo sedí celých osm hodin za počítačem, nevyhne se někdy problémům s krční páteří. U jednostranného přetěžování těla může začít bolet šíje a dojít k jejímu zablokování. Zablokování páteře také vyvolává bolesti hlavy, závratě, pískání v uších nebo nevolnost, nezřídka se objevuje mravenčení v prstech rukou a nohou. Důležité je vybrat správnou židli, nejlépe s nastavitelnou výškou sedadla, ideální jsou opěrky na ruce. Předcházet těmto potížím lze pravidelným posilováním zádových svalů, občas je dobré dopřát si masáž zad zkušeným masérem.
Zabiják stres
V dnešní době je všudypřítomný, v zaměstnání se mu nelze takřka vyhnout. Krevní tlak se zvyšuje s každým novým požadavkem šéfa, zkrácenými termíny, náročnými úkoly, prací pod časovým tlakem. Jak překonat zvýšené napětí? Když musíte vyřešit velký problém, který se zdá být neřešitelný, je dobré si cestu k úspěchu rozdělit na dílčí části. Důležité je vyzbrojit se trpělivostí a disciplínou. Přehnaná úzkost a strach nikam člověka neposunou. Volné chvíle po práci je třeba věnovat sami sobě, svým koníčkům, přátelům, chce to vypnout mozek. Také vydatný spánek vede k celkové regeneraci organismu a osvěžení.
Unavené oči
Samotný monitor očím neškodí, unavuje je soustředěné sezení před obrazovkou, při kterém se namáhají některé svaly. Je třeba dbát na to, aby horní okraj monitoru byl při práci v úrovni očí. Aby byl zrak v dobré kondici, je dobré si najít každou hodinu chvíli na odpočinek a jednoduché cvičení. Důležité je při práci u počítače mrkat. Časté mrkání zabezpečuje oku slzný film, který ho chrání před infekcí a vysycháním.
Bolest zápěstí
Práce u počítače se u mnohých lidí podepíše i na problémech se zápěstím. Několikahodinové ťukání do klávesnice či ovládání počítačové myšky zpravidla přináší trnutí ruky, mravenčení, oslabenou citlivost v prstech, jenž může vyústit v chorobu zvanou syndrom karpálního tunelu. Sedíme-li dlouhý čas u počítače, je vhodné dělat si pravidelné přestávky, třepat rukama, často ohýbat prsty.
Překřížené nohy
Překřížené nohy pod stolem vypadají elegantně, zdánlivě jde o pohodlnou pozici, ale tento zlozvyk má svá úskalí. Při této pozici na židli se zatěžují kyčle a také si koledujeme o křečové žíly, nebo zhoršení stavu, pokud jimi trpíme. Kromě toho se může zpomalit průtok krve v nohou, hrozí vytváření krevních sraženin.
Čas na malou stranu
Stává se vám, že pro neodkladné záležitosti oddalujete návštěvu toalety? Chcete ještě vyřídit jeden důležitý telefonát, jen malou chvilku věnovat e-mailům, i když už to máte, jak se říká, na krajíčku. Nutkání na močení ale není moudré přehlížet, neboť může docházet k rozmnožování bakterií a zvyšuje se tak riziko zánětu močových cest.
(se)
DODATEK
Nesprávné sezení zapříčiňuje kromě jiného zvýšené napětí svalů a vazů, zhoršení trávení a práce orgánů v břišní dutině, svalovou nerovnováhu a chabé držení těla.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2372980
DnesDnes409
VčeraVčera940
Tento týdenTento týden2230
Tento měsícTento měsíc409

Partnerské weby

apartman banner