Vrch Stráž nad Sušicí je silným energetickým centrem. Vznik zdejší kaple Anděla Strážce je obrazem krajové zbožnosti a obestřen pověstmi. Nejznámější připomíná příběh dětí, sbírajících lesní plody. U vývratů se odloučil důvěřivý chlapec, který zatoužil po lesních jahodách. Sotva pronikl hlouběji do tehdy hlubokého lesa, přepadly ho mučivé obavy. Vtom spatřil hada, který se ovinul kolem jeho nohy. Vztekle zasyčel a chlapec se nemohl ani pohnout. Byl to zvláštní had, nebyl plachý a měl nezvyklou barvu. Když se zdálo, že dítě svůj boj prohraje, ucítilo v zádech pronikavý pohled. Skláněl se k němu velký anděl, kterému na alabastrové tváři zářil úsměv. Hadí sevření povolilo, plaz byl mrtev. Když chtěl chlapec andělovi poděkovat, zjistil, že zlatavá bytost zmizela. A zmizelo i hadí tělo. Nad ničím už nepřemýšlel a rozběhl se k domovu, kde vše převyprávěl rodičům.
Zbožní rodiče uvěřili a nechali postavit děkovnou kapli, byla zasvěcena nebeskému zachránci. Z ezoterického hlediska jde o jasnou symboliku. Dítě zobrazuje smrtelného tvora. Je napadeno hadem (symbolem nekultivované energie v zárodku). Had chlapce ovine a chystá se ho zabít (oprostit od smrtelnosti), přesně podle pravidel alchymistického „Velkého díla“. Zasahuje anděl (představitel víry).
Současná kaple Anděla Strážce je raně barokní stavbou z let 1682 – 1683, v roce 1882 byla přestavěna v pseudorománském stylu. Další úpravy proběhly ve třicátých letech minulého století. Každoročně ožívá o slavné sušické pouti. Vrch Stráž je doslova nabit pozitivní energií. Lidé to podvědomě cítí a řada z nich na vrch vystoupá jako po nebeském žebříku. Anděla zachránce tu ale nikdo další už nespatřil…
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475145
DnesDnes312
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1486
Tento měsícTento měsíc6775

Partnerské weby

apartman banner