Rituál je situace či chvíle, kdy soustředíme svoji mysl na jednu činnost. Oheň se používá v mnoha kulturách na zesílení účinku rituálu a jako prostředník mezi naší myšlenkou a stvořením reality. Pro Maye je bohem Slunce, představuje ho oheň. Proto je i při mnohých rituálech zapalován posvátný oheň a obrací se k němu pozornost. O ohňových rituálech nám mnohé prozradil Dominik Tom Tetík, který s nimi pracuje. Zkušenosti získává a neustále doplňuje od šamanů v Guatemale.
Jaký mají ohňové rituály význam?
Pro všechny přírodní národy a staré civilizace i kultury byly rituály klíčovým momentem změn a samozřejmou součástí života. Některé původní rituály převzala a přetvořila dle svých záměrů křesťanská církev, a tak v dnešní době často dochází ke zkreslenému pochopení toho, co to rituál - obřad - ceremonie je. Kromě přechodových rituálů (křtiny, svatby, pohřby) mají i v naší kultuře, vycházející ze slovanské a keltské historie, velkou tradici právě rituály ohně. Oheň při rituálech působí jako mocný pomocník. Rituály ohně jsou silné, nejsou podmíněné určitými událostmi, vychází vždy z přítomnosti, z daného okamžiku, zúčastněných bytostí a jejich záměrů. A průběh nemusí být nutně vážný. Veselí a radost spolu se záměrem dělají zázraky. Při rituálech hrajeme na bubny, flétny a další přírodní nástroje. Inspiruji se moudrostí guatemayských duchovních učitelů a mayskými rituály, u nichž cítím velkou podobnost s dávnými rituály Keltů. Při posvátných ohních jsem zažil trvalé změny fyzických těl a proměny chování lidí. Síla rituálu vždy závisí na všech přítomných. Hodně určuje také šaman nebo duchovní vůdce - učitel.
Máte nějaké zážitky, které se vám hluboko vryly do paměti?
Před 11 lety jsem strávil čtyři měsíce s mým učitelem Billem a při jednom rituálu se můj kamarád - Stephen - začal svíjet v jakési zvláštní křeči těla. Vypadalo to, jako by ho někdo držel a lechtal. Bill k němu po chvíli přistoupil, my ostatní stáli kolem. Následovala rychlá akce - jako když chcete naráz někoho přeprat, pohladit a svléknout. Nedá se to popsat. Energie, jež panovala kolem, i pocity v našich tělech byly velmi intenzivní, šlo o směs strachu a očekávání. Proběhlo to během chvilky, ale příprava rituálu trvala 3 hodiny a pro Billa ještě více, protože rituál se chystá i několik dní předem, aby jeho energie byla silná a zacílená. Bill mi potom řekl, že stáhl černou energii v podobě hada z oblasti pánve Stephena. Po několika měsících lékaři konstatovali, že se stal zázrak. Stephen totiž odmalička neměl funkční jedno varle a medicína to hodnotila jako neměnný stav. Jenže najednou bylo vše jinak! A tohle není zdaleka jediný podobný případ.
K čemu lze rituály využít, v jakých sférách nám mohou pomoci?
Mohou posloužit ke každodennímu uvolnění, k odpočinku. Rituálem může být i zapálení svíčky nebo práce s vykuřovadlem. Ačkoli to trvá třeba jen 5 minut, může to mnohé v našich životech změnit. Rituály nás vrací do přítomnosti, pomáhají nám, abychom byli sami sebou. Žít v přítomnosti, tady a teď, nás vede k vědomému prožívání života a ke svobodné volbě. Umožňuje nám to naslouchání přirozenosti a intuici. Lze potom prožívat život v radosti a podle vlastních představ. Rituál má vždy nějaký záměr nebo i více záměrů. Může být poděkováním prostoru, vesmíru, Zemi, lidem. Může se provádět pro vyčištění domu nebo místa, pro očistu těla a duše, pro oslavu čehokoli, pro odstřižení od závislostí a odstřižení napojení na situace a lidi, pro hojnost, pro lásku, začátek vztahu, ukončení vztahu, požehnání atd. Já při práci vykládám zúčastněným i Mayský strom života, spolupracuji také s dalšími lidmi, kteří umějí zacházet například s tarotem, jsou odborníky na jiných úrovních a pomáhají mi v tom, aby každý pochopil a zpracoval, co potřebuje. Tomu, kdo má chuť změnit svůj život, potřebuje podpořit své plány, odstřihnout se od minulosti a podobně, mohu pomoci a rituál s ním provést, naučím ho, jak rituál dělat a udržovat si tak nadále jeho energii. Pomáhám lidem založit rituální ohniště, které mohou k rituálům používat. Vysvětluji a učím je, jak rituály fungují a jak je opakovat, umocnit jejich sílu. Pro umocnění síly rituálního ohně je nutná vědomá práce se záměrem a dobré je pracovat s informacemi z místa, kde se rituál koná. To potom dává rituálu jiný rozměr. Lidé, kteří se chtějí s rituály a jejich účinky seznámit, mohou přijít na akce, které pořádáme na různých místech ČR. Letos v létě u nás navíc budou opět na návštěvě duchovní učitel Tata Pedro a Nan Shuni.
Je mezi lidmi o některý záměr rituálů zřetelně vyšší zájem?
Mnohé jedince ke mně přivádí spíše zvědavost, chtějí jen rituál vidět a zažít, nemají konkrétní představu. Hodně lidí ale chce něco udělat pro rodinu, řeší vztahy, lásku k druhému člověku, rádi by podpořili svou finanční situaci.
Co je k provedení rituálů zapotřebí?
Zapotřebí jsou jen čistá duše a šaman, který ví, co chce udělat, a přitom je energeticky na vyšší úrovni než to, s čím chce pracovat. Fajn jsou bylinky, hodně používám šalvěj, palo santo, také kadidlo a kámen šamanů - obsidián. To také balím lidem do „šamanském uzlíčku“ na práci domů spolu s vysvětlením, jak s tím pracovat. Používají se i svíčky, šišky z lesa, kůra a smola ze stromů, další přírodniny.
Lze říci, za jak dlouho se účinky rituálu projeví?
Projeví se okamžitě, jde pouze o to, zda a jak jsme schopni změnu vnímat, co očekáváme a co chceme změnit. Odřezával jsem stovky lidí od napojení na situace a osoby, všichni mi hned druhý den hlásili sami od sebe změnu a výrazný posun, někdy až nevysvětlitelné jevy. Mám jeden veselý příklad s dcerkou. Po rituálu křtu, během něhož byla pokřtěna jako černá puma, lezla dva týdny ze schodů po čtyřech a měsíc za ní v řadě chodily tři naše kočky, spaly u ní, sedaly pod její židlí. Ty kočky máme tři roky a nikdy nic takového nedělaly, dcera také po čtyřech schody nezdolávala. Asi to víc komentovat nemusím.
Děkujeme za rozhovor. (zem)
Kontakt: 777 690 979, www.tetik.info, www.guatemaya.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698780
DnesDnes108
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2298
Tento měsícTento měsíc13614

Partnerské weby

apartman banner