Máte pocit, že se nestravujete špatně, a přitom přibíráte na váze? Když byste si ale měli zapisovat od samého rána až do pozdního večera, co všechno vložíte do úst, možná byste se přestali divit. Nutkavá touha po jídle může mít celou řadu příčin.
Jídlo místo lásky
Přijdete ze zaměstnání domů do prázdného bytu zatímco vaši přátelé, kolegové, známí jsou obklopeni svými nejbližšími a po práci vyráží za zábavou? Jakékoliv jídlo v tomto případě funguje jako náplast na vnitřní prázdnotu. Touha po blízkosti někoho sympatického, dotecích, harmonii může vést až k vysokému stupni obezity. Přejídání je podle psychologů nemoc duše. Může k němu vést neopětovaná láska, ztráta partnera, rozchod, neuspokojená potřeba uznání, porozumění, soucitu, psychická nerovnováha.
Možná se nudíte
Sedíte před televizní obrazovkou a ovladačem přepínáte jeden televizní kanál za druhým? Žádný program vás ale nezaujme, a tak se vypravíte bezděky k ledničce, do špajzu a zavděčíte se čímkoli, co tam najdete. Čas s bramborovými lupínky, slanými mandlemi, tabulkou čokolády bude určitě plynout příjemněji. Pokud jste se naučili jídlo vnímat jako formu zábavy, nemůžete se divit, že se potýkáte s nadbytečnými kilogramy a ani občasnou dietou se vám je nedaří shazovat.
Jste v jednom kole?
Tlačí na vás v zaměstnání, pod tlakem jste v rodině? Máte pocit, že se ocitáte v začarovaném kruhu, čas se stává vaším věčným nepřítelem a nejrůznějšími starostmi a povinnostmi přicházíte o klidný spánek? Nejjednodušším lékem je každodenní frustrace zajídat. Máte vyzkoušené, že permanentní stres, stavy úzkosti a vyčerpání se zmírní, když necháte na jazyku rozpustit tabulku lahodné čokolády? Udělá vám dobře šlehačkový dort nebo je vám jedno, čím zaplníte žaludek? Přejídání zkrátka uleví alespoň na chvíli od každodenních problémů…
Společenská povinnost
Je těžké odolat pokušení, když se na firemním večírku, v restauraci nabízí poctivá domácí svíčková, talíř plný neuvěřitelných dobrot, nazdobený šlehačkový dezert. Ani příbuzné nemůžete odmítnout, jestliže na stůl položí pekáč s domácími, ještě teplými buchtami s tvarohem. Nachlup stejných, jako pekla vaše babička. Někdy ale jíme jen ze slušnosti, proto, abychom někoho neurazili.
Jak to mají muži?
Zajímavé je, že muži jsou nastavení trochu jinak. Za jedno z nejrizikovějších období je pro ně v souvislosti se stoupající hmotností vstup do manželství. Ze strany něžného protějšku se jim dostává maximální servis, pravidelná strava a změna jídelníčku mohou udělat své. Mění se i jejich dosavadní styl života, vstupem do manželství často rezignují na své aktivity, které jim pomáhaly udržet se ve skvělé fyzické formě. Když manželka dobře vaří, muži většinou zpohodlní. Často také přibírají z alkoholu, který je energeticky velmi vydatný, navíc zvyšuje chuť na mastná, vydatná jídla nebo uzeniny, jež jsou doslova kalorickou bombou.
(mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506487
DnesDnes326
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden326
Tento měsícTento měsíc17833

Partnerské weby

apartman banner