V srpnu 2013 jsme si připomněli třinácté výročí havárie ruské jaderné ponorky Kursk. Mnoho lidí ji spolu se zkázou Titaniku označuje za nejzáhadnější námořní katastrofu dvacátého století.
Osudová plavba v Barentsově moři je dodnes obestřena záhadnými nejasnostmi. Například se neví, proč na palubě pluli i „přebyteční“ členové posádky. Jednalo se o armádní specialisty? Měli dohlížet na nějaký podmořský experiment? Najít informace přímo v Rusku je nemožné, což je částečně i pochopitelné. Všechny tyto operace podléhají přísnému utajení.
Další podivnou věcí je fakt, že ruské úřady tvrdily, že i po havárii mají nepřerušené radiové spojení s přeživšími členy posádky. Byla to lež, nikdo nepřežil. Bál se někdo případných svědků? V zahraničních médiích se spekulovalo o srážce Kursku s nějakou cizí (západní) výzvědnou ponorkou. Oslovení specialisté nám ale řekli, že je to prakticky nemožné. Přímo v Rusku se zase psalo o kolizi s nevybuchlou municí. Autoři měli na mysli tzv. „bludné miny“ z časů II. světové války. Taková exploze by ale prý moderní ponorku jen poškodila, říkají znalci. Nejfantastičtější teorie hovoří o zkoušce neviditelnosti, kterou měla ponorka absolvovat. Jednoduše řečeno, trup plavidla mohl být ošetřen stejným nátěrem jako americké letouny Stealth. Co se ale mohlo stát: supermoderní stacionární satelit ponorku přece jen zaměřil, stejně tak i přítomné ponorky americké. Vyslané paprsky zaktivují nějaký výbušný materiál na palubě Kursku a dojde k mohutné explozi. Je ale něco podobného v praxi možné? Asi jen těžko.
A tak se spokojme s další verzí příčiny havárie. Podle ní ponorku zasáhlo omylem vypálené torpédo z křižníku Petr Veliký…
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474945
DnesDnes112
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1286
Tento měsícTento měsíc6575

Partnerské weby

apartman banner