Kdo by nechtěl být stále mladý? Čas ale nikoho nešetří a na věčnou mladost neexistuje žádný zázračný elixír. Stárnutí je individuální věc, přesto se dá některými triky proti času úspěšně bojovat. Připomeňme některé:
+ Jak vyplývá z celé řady studií, na délku života má bezpochyby významný vliv skladba jídelníčku. Proto se vyplatí být v jídle vybíravý a co nejčastěji do něj zařazovat ovoce a zeleninu, různé druhy ořechů, semínek, rybí a drůbeží maso, luštěniny, obiloviny, používat kvalitní rostlinné oleje, dbát na zdravou tepelnou úpravu pokrmů. Ideální je středomořská strava, která je na tyto suroviny velmi bohatá.
+ Nezapomínejte na dostatek pohybu, neboť ten udržuje mladost. Pravidelnou fyzickou aktivitou se uvolňuje psychické napětí, redukuje stres, to znamená, že dochází k eliminaci faktorů, které stárnutí urychlují. Udržování kondice znamená také napomáhat správnému držení těla, udržovat v dobré kondici svaly a klouby, přispívat k pevnosti kostí. Cvičení má nepochybně vliv i v prevenci celé řady civilizačních chorob, jako jsou například kardiovaskulární problémy, cukrovka II. typu, rakovina a podobně. Někdo dá přednost plavání, jiný turistice nebo klidnější relaxaci v podobě jógy. Vždy záleží na momentálním zdravotním stavu, náladě, kondici, vůli pro sebe něco udělat.
+ Stárnutí organismu ovlivňuje i psychika. Lidé, kteří žijí v neustálém stresu, stárnou mnohem rychleji. Vědci to dávají do souvislosti s opotřebováním telomerů, což je přirozené zakončení chromozomů, které regulují schopnost buněk se dělit. Telomery se při každém dělení buněk zkracují, a pokud se jejich délka dostane na kritickou hranici, buňka umírá. Jak vyplynulo z jedné kalifornské studie, při pokusu s bezmála šedesáti zdravými ženami se zjistilo, že ty, které byly podrobeny neustálému stresu, měly telomery ve stejném stavu jako nestresované ženy o deset let mladší.
+ Snažte se dívat na svět s úsměvem a odpovědí vám bude úsměv. Je signálem pozitivního myšlení, které je za všech okolností a v každé životní situaci tím nejlepším pomocníkem. Správná míra duševní vyrovnanosti a odhodlanosti pomůže zdolat spoustu překážek, proto je třeba na život pohlížet s potřebným nadhledem.
+ Pro celkovou spokojenost je důležitý život naplněný láskou. Pouze s lásku má život i potěšení z něj jedinečný rozměr. Tam, kde láska schází, jako by umírala duše. Láska a dotyky blahodárně působí na psychiku a tím oddalují stárnutí. Blízký kontakt, dotyky, intimní chvíle přirozeně zvyšují hladinu hormonů, jako jsou například estrogeny a testosteron. Ty ovlivňují chemické pochody v těle a výsledkem je pomalejší stárnutí.
(vos)
RADA SPIRITU
Máte rádi červené víno? Jeho konzumaci v rozumné míře lze považovat za účinnou prevenci proti některým civilizačním chorobám i přibývajícímu věku. Chemické sloučeniny obsažené v červeném víně, zejména látka resveratrol, mají podle vědců zastavovat genetické změny spojené se stárnutím.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472253
DnesDnes277
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2668
Tento měsícTento měsíc3883

Partnerské weby

apartman banner