Bolest hlavy může mít nejrozmanitější tělesné a duševní příčiny, také intenzita bolesti hlavy může být různá, od krátkodobé, mírné bolesti až k prudkým bolestem, které znemožní jakoukoli činnost. Může je zapříčinit celá řada faktorů: začínající změna počasí, tlak vzduchu, alergie na potraviny, pravidelné přetížení a únava očí a nejběžnější nemoci - horečnaté onemocnění nebo problémy s trávením, stres a podobně.
Někteří lidé mají bolesti hlavy velmi intenzivní, doprovázené nevolností, zvracením, poruchami vidění a citlivostí na světlo, které je zcela vyřadí z normálního života. V tomto případě se hovoří o migréně, při jejímž vzniku hraje roli celá řada faktorů, které mohou být u jednotlivých osob různé. Bylo zjištěno, že nejméně devadesát procent těch, kteří trpí migrénou, prodělalo první záchvat před čtyřicátým rokem věku, zřídkakdy začíná migréna u lidí starších padesáti let.
Každá bolest hlavy je pro nás varováním. Vždy je nutné pátrat po příčině. Bolest hlavy má určitou souvislost se stravou, životním stylem, psychickou kondicí a podobně. Ale může být také projevem závažného onemocnění. Proto trpíte-li náhlými, vytrvalými nebo stále silnějšími bolestmi hlavy, měli byste navštívit lékaře.
Možná nevíte, ale ke zmírnění bolesti hlavy pomůže hudba. Před lety byly předloženy výsledky výzkumu Kalifornské univerzity, ve kterých se podařilo prokázat, že odpočinková, příjemná či relaxační hudba může pomoci při bolestech hlavy a migrénách. Poslouchání oblíbených melodií, klasické či relaxační hudby, podněcuje uvolňování endorfinového tišícího prostředku v mozku. Hudba je výborná i při bolestech hlavy z napětí. Autoři studie dospěli k zajímavému závěru, že čím více dotyčný hudbu prožívá, tím více se uvolní a tím rychleji bolesti ustoupí. Ale pozor, rušivá a příliš hlučná hudba k tomuto účelu sloužit nemůže.
(žuk)
DODATEK
Experti dnes rozlišují více než 250 forem bolestí hlavy, které se velmi obtížně diagnostikují.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500703
DnesDnes352
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3393
Tento měsícTento měsíc12049

Partnerské weby

apartman banner