Kniha, nacházející se v trezoru na univerzitě v Yale, se honosí titulem "nejtajemnější na světě". A určitě si toto označení zaslouží, protože ji nikdo nemůže přečíst. Dosud všechny pokusy, včetně nejmodernějších metod dekódování, nepřinesly významné výsledky. I když by se mohlo zdát, že na tom není nic složitého – jsou zde pečlivě psaná písmena, slova, obrázky s titulky... Nicméně, pochopit se to nikomu nepodařilo. Jazyk je prostě cizí.
Podezření, že rukopis má možná i mimozemský původ, posiluje zobrazení na jedné ze stránek – je to sousední galaxie - mlhovina v Andromedě.
Po mnoha pokusech a nezdarech začali mít někteří vědci dokonce podezření, že Voynichův rukopis je jakýsi středověký vtip, uměle vytvořený nesmysl a snažili se to i dokázat. Ale nadšenci našli nové důkazy, že rukopis má skutečně smysl - skrytý. A stalo se, že se ho možná podaří rozluštit.
Rukopis se skládá z několika částí - botanické, astronomické, biologické, astrologické, farmaceutické a ze složky receptů. Alespoň lze tak usuzovat podle připojených kreseb. Botanická část rukopisu je naplněná barevnými kresbami rostlin. Vědci je dosud obvykle nazývali „podivnými“, „tajemnými“. Říkali, že na světě takové neexistují. A tak se předpokládalo, že stejně jako text jsou i rostliny neznámé a nelze je identifikovat.
Ale nyní se rostliny překvapivě podařilo "rozluštit". Ne všechny, ale 37 z 303 zobrazených. Identifikovali je botanik Arthur O. Tucker z University v Delaware a vysloužilý specialista v IT technologiích Rexford H. Talberte, který sloužil na americkém ministerstvu obrany a NASA. Je možné, že úspěch byl způsoben tím, že botanik Tucker se zabývá i starověkými rukopisy. A v jednom z nich, v herbáři "Cruz-Badianus" viděl nákresy, podobné těm, které jsou ve Voynichově rukopisu.
Cruz-Badianus neboli "Herbář Aztéků," byl sestaven v roce 1552 v Novém světě v jazyce Aztéků - Nahuatl. Tento rukopis popisuje léčivé rostliny. Jsou znázorněny na obrázcích, provedené ve stejném stylu jako v "nejzáhadnějším rukopise na světě."
Jako první vědci identifikovali kaktus, pak svlačec, pak divoké zelí, pak rostlinu, podobající se bramborám. A nakonec celkem 37 rostlin. Všechny však pocházejí z amerického kontinentu.
Vědci došli k závěru: Voynichův rukopis nebyl vytvořen v Evropě, ale v Novém světě. Je napsán v jazyce Aztéků - Nahuatl. Text - alespoň jeho botanická část - je popisem určitého souboru léčivých rostlin, které pochází z území dnešního Mexika.
„Mnohé kresby rukopisu, na kterých jsou zobrazeny námi identifikované rostliny, mají popisky,“ říká Tucker. „To umožňuje porovnat je se známými jmény těchto rostlin v jazyce Aztéků, a tak najít klíč k šifře.“
A co víc - analýza barev a inkoustu Voynichova rukopisu potvrzuje závěr o jeho americkém původu. Inkoust podobného složení používali aztéčtí bylinkáři. V Evropě se barvy i inkoust používaly odlišné.
Objev Tuckera a Tolberta je povzbudivý. A také odhaluje, proč tajemný autor rukopis šifroval. Snad jen proto se mu podařilo rukopis ochránit. Nepostihl jej díky tomu osud jiných aztéckých rukopisů, které byly systematicky ničeny evropskými kolonizátory a misionáři.
(slk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473238
DnesDnes127
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3653
Tento měsícTento měsíc4868

Partnerské weby

apartman banner