Lidem s nadváhou a především neustálou chutí na jídlo by mohl pomoci listový špenát. Švédští vědci tvrdí, že látka vyskytující se v listech této zeleniny pomáhá omezovat chuť k jídlu a množství zkonzumované potravy, čímž pomáhá hubnout. Výtažek ze špenátu tak chtějí používat pro přírodní léčbu obezity.
Profesorka Charlotte Erlansonová-Albertssonová z Lundské univerzity objevila ve špenátu silný regulátor chuti k jídlu – tylakoid. Ten pomáhá omezit množství zkonzumované potravy a ulevit od záchvatů hladu a chutí.
Konzervované potraviny a uzeniny jsou podle profesorky Erlansonové-Albertssonové tráveny především v horní části trávicího traktu, takže se nestačí vytvořit dostatek klíčových hormonů, které by mozku daly jasný signál, že má přestat toužit po jídle a jíst. Tylakoid přitom produkci těchto hormonů usnadňuje a upravuje funkci tenkého střeva.
Tylakoidy působí také na vstřebávání tuků, tento proces znesnadňují, takže se do trávení tuků musí zapojit celé tenké střevo. Tím je více zaměstnáno a nevysílá mozku signál, že potřebuje další jídlo.
Pouhou konzumací špenátu se zhubnout nedá
Ovšem profesorka Erlansonová-Albertssonová zároveň upozorňuje, že pouze konzumací špenátu se rozhodně zhubnout nedá. Lidé by ho museli denně sníst veliké množství. Navíc tělo neumí přijímat tylakoidy z čerstvých, nezpracovaných listů. Odborníci doporučují listy nejlépe rozmačkat nebo rozmixovat v mixéru, aby se z něj uvolnily všechny potřebné živiny.
Ve svém výzkumu se také chystá profesorka pokračovat dál, látky hodlá izolovat a koncentrát podávat osobám s problémy s přejídáním a obezitou. Pozitivně jí totiž vyšel test, kdy patnácti lidem vpravovala každé ráno do těla špenátový extrakt. Tito jedinci poté snáze odolávali pokušení dojídání se a mlsání mezi jídly. Ukázalo se, že měli vyšší hodnoty hormonů sytosti i stabilnější hladinu glukózy v krvi.
(han)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2477225
DnesDnes416
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3566
Tento měsícTento měsíc8855

Partnerské weby

apartman banner