Jsou nejen výbornou pochoutkou, ale dokáží i uzdravovat. Ostružiny patří k lesnímu ovoci s mimořádnou protirakovinnou účinností. Z léčebného hlediska obsahují hodně tříslovin, flavony, silice a organické kyseliny. Dužina má vysoký obsah vitaminu C. Ostružiny působí mírně svíravě a protizánětlivě. Posilují imunitní systém, pomáhají zdraví zubů, snižovat hladinu cukru v krvi, při hemoroidech, křečových žilách. Jejich konzumace podporuje správnou funkci svalů, snižuje cholesterol, osvědčují se jako podpůrná léčba revmatismu. Černé bobule ostružin se doporučují jako potravina při nadměrném stresu, mají čistící účinek na krev.
Čaj na zdraví
Listy sušeného listí se spaří hrnkem vařící vody, nechají asi pět minut odstát. Čaj se pije horký s cukrem a s citronem při nachlazení nebo kašli. Při žaludečních a střevních potížích užíváme čaj třikrát denně. Lidoví léčitelé doporučují čaj při některých kožních onemocněních a při zánětech ústní dutiny.
Čerstvé plody
Čerstvé ostružiny nebo kompot má mírnit klimakterickou neurózu, užívat při celkové slabosti a vyčerpání organismu. Když se rozmačkané plody čerstvých ostružin protlačí sítkem a vaří ve stejném množství vody, nechají vychladnout, šťáva je dobrá proti průjmu.
Obklady
Rozmačkané listy ostružin se mohou použít jako ulevující obklad při kožním onemocnění, na hnisající rány, chronická poranění, lišeje a ekzémy. Léčivá je i koupel s odvarem z ostružiníku.
(mp)
RADA SPIRITU
Mladé a svěží listy ostružiníku se sbírají v červnu a červenci.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698783
DnesDnes111
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2301
Tento měsícTento měsíc13617

Partnerské weby

apartman banner