Banshee je v irské mytologii vílou smrti. Kromě irských pověstí se objevuje ve fantasy románech a hrách - v cyklu fantasy románů Úžasná Zeměplocha od Terryho Pintehetta, v sérii příběhů Zaklínač od Andrzeje Sepkowského či v TV seriálu Čarodějky (zde je démonem), zajímal se o ni i Josh Gates v pořadu Dobyvatelé ztracené pravdy IV. a podobně. Postavou banshee byl rovněž inspirován název britské post punkové respektive ghotic rockové hudební skupiny Siouxsie and the Banshees, která byla populární zejména v 80. letech 20. století.
Banshee se dá volně přeložit jako žena kopců, známá je jako víla smrti. Je to irská a skotská mytologická bytost, zvěstující smrt člena rodiny. Podle pověstí má každá důležitá rodina v Irsku svou vlastní banshee, ovšem občas ji mohou spatřit i obyčejní lidé. Pokud má zemřít mimořádně důležitá osobnost, může se sejít i více banshee na jednom místě. Banshee je nejčastěji spojována s pěticí hlavních rodin v Irsku: O´Brien, O´Connor, O´Grady, O´Neill a Kavanagh. Tento seznam se časem rozšiřoval díky sňatkům. Banshee je prý duše zemřelé víly nebo zavražděné nevinné dívky a zjevuje se ve třech podobách. Většinou jako krásná dívka s očima bez panenek a dlouhými, bílými vlasy, oděná do bílé či světle šedé, stejnou barvu má i její pleť. Může se zjevit v lesích a močálech v blízkosti sídla umírajícího, může ji zahlédnout někdo z příbuzných, jak stojí na cestě k domu nebo poblíž. Často pláče a vydává nepříjemný, uši drásající kvil - v takovém případě se o ní může mluvit jako o beau-chaointe, kvílící ženě. Občas je popisována jako dívka sedící v blízkosti potoka či menšího vodního toku a peroucí zkrvavené prádlo toho, kdo má zemřít - v této podobě je označována jako bean-nighe, pradlena. A někdy se ukazuje i jako sešlá stařena v černém. Může se též objevit v podobě lasičky, hranostaje, což jsou zvířata v Irsku spojována se smrtí, čarodějnictvím.
Výklad praví: „Banshee se řadí k rozsáhlému pantheonu keltského božstva smrti a válek a pravděpodobně se dá porovnávat s Meluzínou, vílou, zjevující se vlastníku hradu Lusignan před jeho smrtí. V českém prostředí bývá ztotožňována s Morganou (Morou), bohyní zimy a smrti, nazývána též smrtka nebo smrtonoška. Svým vzhledem a souvislostí se šlechtickými rody je blízká též bílé paní.“
Banshee byla údajně pozorována ještě v roce 1948. Podobré bytosti se zjevovaly i ve Walesu, zmínky o nich jsou i v norštině. Příběhy o banshee lze nalézt rovněž v Americe na konci 18. století, ale na rozdíl od zvěstovatelky smrti jde o démona.
(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472950
DnesDnes355
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3365
Tento měsícTento měsíc4580

Partnerské weby

apartman banner