Podle legendy používali petržel už staří Římané, aby porazili své nepřátele. U Řeků byla petržel posvátnou rostlinou, kterou zdobili 

hroby zesnulých. V oficiální medicíně zmínku o léčivé petrželi zřejmě nikde nenajdeme. Přesto ji lidové léčitelství považuje za zázračnou rostlinu, která v sobě skrývá neobyčejné léčivé schopnosti.
Petrželová nať obsahuje hodně železa, vápníku, křemíku, hořčíku, vitaminu C, E, PP, K a provitamin A. Tato vytrvalá rostlina podporuje chuť k jídlu, zvyšuje vylučování moči, snižuje krevní tlak, čistí krev, regeneruje cévy. Petržel pomáhá řešit také problémy se záněty, odstraňuje z těla škodlivé látky.
Kořen a semena petržele obsahují éterický olej, jehož hlavními složkami je močopudný apiol a flavonoidy uvolňující křeče. Kromě toho eliminuje plynatost, osvěžuje dech, pomáhá při chorobách ledvin a močového měchýře. Nálev z petržele doporučovaly zkušené bylinářky při menstruačních potížích, střevní kolice, ale také jako podpůrnou medicínu po zánětu předstojné žlázy.
Bolí vás oči? Zkuste na ně přikládat obklady z petrželového výluhu. Do necelého litru vroucí vody nasypte hrst zelené natě, spařte a nechte několik hodin vyluhovat. Potom do výluhu namáčejte vatové tampony a přikládejte na oči.
Vysoký obsah železa v petrželi pomáhá při chudokrevnosti, povzbuzuje činnost jater, pomáhá při léčbě dny a artritidy. Svoji úlohu sehrává i při stavbě kostí, především kvůli vysokému obsahu vápníku a křemíku.
Petržel můžeme využít také v horkém létě na pokožku, kterou poštípe hmyz. Na postižené místo přikládáme rozdrcené listy petrželové natě, použít lze i petrželové obklady. Své využití má tato aromatická zelenina i v kosmetice. Čerstvá petrželová šťáva přispěje k regeneraci pleti, při vyrážkách ve tváři se výluh používá dvakrát denně k omývání pokožky.
(es)
DODATEK
I když petržel platí za velmi výživnou zeleninu, s její konzumací bychom to neměli přehánět. Větší dávky mohou vyvolávat překrvení sliznice trávicího traktu a dělohy, a tak by se velkých dávek měly vyvarovat těhotné ženy. Neředěná šťáva z petržele má silné močopudné účinky, proto se nedoporučuje užívat ji delší dobu.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500683
DnesDnes332
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3373
Tento měsícTento měsíc12029

Partnerské weby

apartman banner