V přítmí lesa se něco skrývá, je to hladové a prahnoucí po krvi. Tu a tam zapraská větévka pod vahou kopyt. Tu a tam se ozve

 dech beroucí křik. Někdy je tak blízko, že se dá vycítit jeho zápach. Následujícího dne jsou vidět stopy vně ohrady a mrtvý dobytek. Severní Amerika má svého Big Foota, kterého označuje slovem Goatman – napůl člověk a napůl kozel.
Historie a popis
První svědectví o této tajuplné bytosti sahá do roku 1957, bylo zaznamenané ve městě Maryland. Během třinácti let se z neutuchajících historek a případů stala legenda. Lidé ho občas spatřili při procházce v lese. Projíždějící zastavovali svá auta v domnění, že ho vidí běžet po poli. Goatman se stal místním folklorem a v přilehlých hostincích se začaly vyprávět ty nejhrůznější příběhy, kterým náhodní turisté se zájmem naslouchali. Nejeden majitel auta, jenž zastavil u krajnice, vypověděl o útoku neidentifikovatelného tvora. Snažil se prý dostat dovnitř, nakonec ho vždy odehnal zvuk klaksonu. Po roce 1980 se hlášení o spatření Goatmana rozmohlo po celé Americe. Svědectví bylo evidováno v Texasu, včetně White Rock Lake v Dallasu a Cameron Park ve Waco, také Florida nebyla nedotčena. Goatman prý útočil na osamělé páry, milence s dekou, také podle některých svědků házel těžké předměty na své objevitele. Vzduchem létalo vše, co měl momentálně po ruce. Valná část svědků ho popisuje jako poločlověka s hustou bradkou. Na hlavě údajně má jasně viditelné rohy zatočené za hlavu. Nohy měl obalené srstí, na jejich koncích by měla být kopyta. Další část vypovídá i o potrhaném oblečení a hrozném pronikavém křiku. Podle legendy přepadává nejčastěji domy na samotě a dobytek se sekerou v ruce. Jeho výška dosahuje 7 stop a váha něco kolem 300 liber.
Legendy
Legenda praví, že ve výzkumném zemědělském středisku v Marylandu se dělaly genetické tajné výzkumy na kozách. Stvoření se mohlo tak stát výplodem mutace lidského a kozího genu. Výsledek této pohnutky se vymkl kontrole a subjekt upláchnul do místních lesů. Další příběh mluví o vědci, který se zmutovaným genem nedopatřením nakazil, následně zešílel a ukryl se v hlubokých lesích.
Další známá legenda je o milencích, jenž se v autě oddávali sexuálním hrátkám. Goatman prý chlapce vytáhl ven a dívka ze strachu zůstala v autě několik hodin až do příchodu kolemjdoucích. Chlapec byl poté nalezen rozmetán po celém okolí.
Stvoření se taktéž v některých legendách opírá o místní vězně, na kterých byly páchány experimenty, a je dost možné, že některý upláchl do lesů a stojí za vším, co je přisuzováno netvorovi z Marylandu.
Existuje i jeden americký most přes řeku jménem Road Aka. V tamní oblasti je prý slyšet pláč dětí a ukrutný řev podobně vyhlížejícího mutanta. Lidé z celé Ameriky se k těmto končinám sjíždějí a pokouší se Goatmana zachytit a přinést jakýkoliv důkaz o jeho existenci. Zatím marně.
Goatmanovi se přisuzují ztráty lidí, psů i dobytka. Ovšem fakta mluví jednoznačně, neexistuje důkaz o jeho existenci. Goatman přežívá v místních folklorech a ve výpovědích svědků, kteří se s ním údajně setkali. Prozatím nemáme ani jeden snímek či jeho ostatky.
Ať už je Goatman kdokoli nebo cokoli, asi navždy zůstane jednou z největších záhad Severní Ameriky, o které se nikdy nepřestane hovořit.
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472284
DnesDnes308
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2699
Tento měsícTento měsíc3914

Partnerské weby

apartman banner