Pro mnoho lidí je kopřiva takřka synonymem lidového léčitelství. Lidstvo provází už od starší doby kamenné, kdy se z ní vyráběly sítě, nůše a oka. Do Británie ji rozšířily Caesarovy legie jako elixír zdraví a mořeplavci z ní později vyráběli lana a sítě, protože byly odolnější než lněné. Keltové z ní tkali pohřební košile, protože věřili, že jim tento oděv umožní příznivější návrat v novém vtělení na Zemi.
V poslední době se doporučuje přidávat do tzv. zelených smoothies, ovšem užívání čerstvé kopřivy je považováno za mírně toxické, a proto se podává raději v různých úpravách. Sbírá se především list nebo nať, někdy i kořeny. Listy jsou opravdu skvělým zdrojem chlorofylu a minerálních látek. Je v nich skoro deset procent železa, hořčíku, draslíku a vápníku. Obsahuje i vzácné glukoniny, které snižují hladinu krevního cukru, flavonoidy, karotenoidy a vitaminy C a E. Jak uvádí MUDr. Josef Jonáš v knize Svět přírodních antibiotik, obsahuje kopřiva tzv. fytoncidní látky, které se skvěle uplatňují při prevenci a léčbě virových onemocnění. Při zánětech v krku a dásní se doporučuje vyplachovat odvarem. Doporučuje se silnější kopřivový odvar. Kopřiva navíc zvyšuje aktivitu enzymatické činnosti, takže podporuje sekreční činnost žaludku, slinivky, jater a střev, a tím zároveň snižuje obsah močoviny v krvi a s tím související revmatické potíže a ischiatické bolesti. Známá je jarní kopřivová očista krve, založená na jejím močopudném efektu. Kopřivový ocet, denně vtíraný do pokožky hlavy, má v léčitelské tradici zamezovat vypadávání vlasů.
Nejjednodušší formou úpravy je bavorský nálev zastudena, který se připraví zalitím tří hrstí kopřivových listů litrem studené vody. Nechá se přes noc vyluhovat a pije se přes den po šálcích pro doplnění stopových prvků. Léčitel Josef Prouza z Batňovic u Úpice doporučoval na doplnění železa a fosforu pít ráno nalačno čaj ze lžíce sušených kopřiv na šálek vody. U předškolních dětí měla kúra trvat tři měsíce, u školáků půl roku a u dospělých celý rok. Legendární léčitel doporučoval kopřivu i při křečových žilách: Natrhá se svazek mladých kopřiv, kterými se řádně vyšlehají postižené nohy. Procedura se může opakovat několikrát za sebou podle odolnosti nemocné osoby a úspěšnosti léčby.
(kj)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474484
DnesDnes232
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden825
Tento měsícTento měsíc6114

Partnerské weby

apartman banner