Onemocnění, která nám mohou komplikovat život, je celá řada. Některá mají fyzické projevy, jiné postihnou psychiku. Všechny nemoci a poruchy trápí jak obyčejné lidi, tak slavné osobnosti. Jednou takovou je například obsedantně kompulzivní porucha. Co to vlastně je obsedantně kompulzivní porucha neboli zkráceně OCD? Zjednodušeně se jedná o stav mysli, kdy člověka přepadají úzkostné stavy z toho, co neudělal, nebo naopak udělal, případně si není jist, zda to udělal. Názorně řečeno, mnohé lidi jistě někdy napadla myšlenka, zda zamkli dveře, vypnuli sporák, zavřeli okna atd. Zatímco ale většina je schopna se s takovými myšlenkami vypořádat, případně se jednou vrátit, aby vše zkontrolovala, lidé s OCD takové stavy nezvládají a klidně se i několikrát opakovaně vracejí, aby danou věc zkontrolovali znovu a znovu. Takové stavy a myšlenky navíc u nemocných vzbuzují velké pocity strachu či úzkosti. Určitým uvolněním v takové situaci je pak pro pacienty vykonávání pravidelných činností (kompulzí), které jejich obavy do určité míry zmírňují.
Rozvoj ve vážnější poruchu
S obsesemi (nepříjemnými myšlenkami, obavami) se za život setká až 80 % populace, u tří procent se pak stav vyvine do vážnější, většinou dlouhotrvající psychické poruchy.
Odborníci rozlišují několik typů OCD. Mezi nejvíce rozšířený patří strach ze špíny, infekcí či bakterií, kdy pacienti i mnohokrát za sebou urputně čistí určité věci ve snaze odstranit z nich veškeré nečistoty.
Dalším poměrně rozvinutým typem je kontrolování. Tedy již zmíněný strach, že jedinec opomenul udělat něco, co může ve výsledku ublížit jiným lidem (žehlička v zásuvce, zapnutý sporák, nezamčené dveře atd.).
Jako léčba u vážnějších forem poruchy je doporučena meditace ve spojení s psychoterapií. Mnozí lidé se za svůj stav ale stydí natolik, že většinu života se svou nemocí bojují sami.
Slavní s OCD
Jak již bylo řečeno, nemoci si nevybírají. Trápí obyčejné lidi stejně jako ty slavné, chudé i bohaté. Slavného fotbalistu Davida Beckhama není třeba nijak obsáhle představovat. O jeho fotbalovém umění a schopnostech vědí mnozí. Co se ale naopak už tolik neví, je, že David trpí jednou ze silnějších forem OCD. Patří do skupiny lidí, kteří až úzkostně dbají na čistotu a pořádek. Pokud není nábytek urovnán podle jeho představ nebo například i jídlo či pití v lednici, nedá si pokoj, dokud vše neurovná do správného stavu. I idolu mnoha ženských srdcí Leonardu DiCapriovi život „nadělil“ starosti s OCD. V jeho případě ho přepadá pro mnohé až nepředstavitelná úzkost z toho, že by měl na chodníku šlápnout na skvrnu po žvýkačce. Byť to zní opravdu podivně, je to fakt. A aby toho nebylo málo, i Leo si pro jistotu několikrát zopakuje návrat domů, aby se ujistil, že je vše v pořádku a vypnuté.
(zla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474951
DnesDnes118
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1292
Tento měsícTento měsíc6581

Partnerské weby

apartman banner