Každý máme jinou představu o dovolené. Někdo si plánuje, jak ji prožije v rodinném kruhu konečně bez stresu a každodenních povinností. Jiný na ni šetří celý rok, aby ji věnoval cestování za dobrodružstvím a exotickými zážitky. Další chce alespoň o dovolené stihnout leccos, na co se mu nedostává v průběhu roku čas, mnohé by si rád vynahradil. Realita však může být nakonec úplně jiná, než jak si mnohdy vysníme.
Není oddych jako oddych
Jaký typ dovolené zvolit, je individuální. Pokud se rodina shodne na dvou týdnech strávených u moře nebo na horách, je to polovina úspěchu. Tam, kde vládne nejednotný názor, jsou zapotřebí ústupky a kompromis, taková dovolená může být zkouškou rodinných vztahů. Podle psychologů je nejrizikovější samotná příprava dovolené, kdy se mohou partneři pohádat o úplné maličkosti. Velké napětí a stres vyvolává už samotné balení, proto je dobré se s určitým časovým předstihem na dovolenou připravit. Ani vysněné místo k oddychu nemusí být tím nejromantičtějším, od něhož si slibujete explozi lásky a vzájemné tolerance. Pokud mají partneři nějaké nevyřešené problémy, konflikty, v době dovolených se zpravidla vyostří. Člověka pak mohou vyvést z rovnováhy úplné zbytečnosti. Být vedle sebe čtyřiadvacet hodin se stává pro některé dvojice hotovou pohromou, vznikne ponorková nemoc, navíc v hotelu nebo kempu není možnost úniku, na malém prostoru budou na sebe manželé neustále narážet. Podle odborníků na rodinné vztahy je často na vině pracovní napětí, které právě na dovolenou přenášíme. Mnozí na ni odcházejí v nepříliš dobré psychické kondici, několik dní jim trvá, než se v novém prostředí aklimatizují a dokáží pracovní záležitosti z hlavy naprosto vypustit. Jsou totiž zvyklí neustále něco řešit a někoho tento zvyk neopouští ani v době dovolené. Čím déle je pár spolu, tím rizikovější záležitostí je pro ně společná dovolená.
S přáteli
Vsadili jste na dovolenou s přáteli a známými? Jestliže vám tenhle nápad připadal jako skvělý, i tento způsob dovolené nese určitá úskalí. Je nepsaným pravidlem, že čím více lidí se vydá na jedno místo, tím víc problémů si s sebou vezou. Důležité je shodnout se na cíli cesty, každý má svoje preference. Investice do dovolené by měla splňovat očekávání všech jeho účastníků. Dříve, než kývnete na společnou dovolenou, je dobré si položit důležitou otázku. Jak s přáteli vycházíte, zda se můžete vzájemně nějakým způsobem obohatit. Pokud jsou v reálném životě mezi vámi nějaké spory, konflikty, nepodléhejte iluzím, dovolená na tom nic nezmění, ani kdybyste stokrát chtěli.
Bez partnera
Cestovní kanceláře zaznamenávají v posledních letech nový trend. Na dovolenou spolu vyrážejí ženy středního a vyššího věku sami, bez partnera. K moři, do hor, na pobyt s určitým zaměřením. Pojí je společné zájmy, zajímavý program, který si mohou spokojeně vychutnat, aniž by musely přihlížet, jak se jejich mužské protějšky nudí. Mají vedle sebe stejně naladěného člověka, který dychtí po zajímavých zážitcích, užívají si, co hrdlo ráčí. Pokud se vydáte sami na dovolenou, její výhodou je naprostá volnost a svoboda. I sólo dovolená nabízí ideální čas, jak prožít neopakovatelné zážitky, utřídit si myšlenky, člověk se nemusí nikomu zpovídat ani podřizovat, žádný stres a napětí, věnujete se pouze sami sobě. Relaxace bez partnera ještě nikomu neublížila, právě naopak.
(mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472072
DnesDnes96
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2487
Tento měsícTento měsíc3702

Partnerské weby

apartman banner