Giacomo Girolamo Casanova (1725-1798) strávil penzi (posledních 14 let života) na zámku v Duchcově. A rozhodně ne jako nemohoucí důchodce v houpacím křesle! Vydal několik knih (psal dokonce pojednání o matematice a geometrii) a italským temperamentem bouřil klidné hladiny českých rybníčků ostošest.
Světoznámý milovník
Casanovu provázela pověst neodolatelného milovníka, kterému prý ženy podléhaly na kývnutí. Realita byla střízlivější. Seznam jeho milenek totiž netvořily šlechtičny s rodokmenem. Převažovaly prostitutky, služky, číšnice, kejklířky - ženy, které nemusel složitě dobývat. Na to ostatně ani neměl čas, protože valnou část života prchal před zákonem! Ve svých Pamětech přiznává 132 milenek (včetně postarších dam, které okrádal). Takže na 35 let sexuální aktivity jsou to sotva čtyři ženy za rok.
Život plný zvratů
Za svůj život toho zvládl opravdu dost - byl diplomat, podvodník, cestovatel, spisovatel a vězeň na útěku z benátských kobek. Původně se měl stát knězem. V šestnácti prošel prvním vysvěcením, ovšem hned nato ho svedla sedmnáctiletá Tereza Imero. A načapal je její pěstoun, známý prokurátor, takže s kariérou duchovního byl konec. Aby se mu Casanova pomstil, začal studovat práva a musel být zřejmě zázračný student, protože už za rok byl jmenován doktorem obojího práva… Z Casanovy však neudělal legendu právnický rychlokurz s doktorátem, ale dvornost a pozornost k ženám. V 18. století ještě mužům moc nezáleželo na uspokojení partnerky. Casanova byl jednou ze vzácných výjimek, našel zalíbení právě v tom. Zásadně nesváděl opilé dámy, tvrdil, že nestojí o snadné vítězství. Dokonce i jeho podvůdky měly vždy jistou úroveň a podvedení si přišli na své. Například markýza Jeanne d´Urfé, která byla posedlá okultismem a magií. Casanova jí navykládal, že má kámen mudrců a že „zařídí“, aby se její duše po smrti převtělila do syna bohyně. Předváděl jí názorně magické rituály plné kouře a ohně. Stárnoucí markýza s ním za to ochotně souložila a v euforii se nechala okrást o milion franků!
Pobyt na Duchcově
Do Čech přijel na pozvání Josefa Karla Valdštejna. Jeho pobyt začal skandálem kvůli dceři zámeckého portýra. Casanova se jí dvořil, zahrnoval ji dárky a slečinka otěhotněla. O to by ani nešlo, ale Casanova se cítil divně, když si na něj okolí začalo ukazovat prstem. Nebyl z Itálie zvyklý na takové venkovské manýry. Hodný své galantní pověsti taktně mlčel a čekal, až se Dorota vyjádří sama. Pak si na ni ale došlápl a portýrova dcera konečně ukázala prstem na mladého malíře. A další konflikt italského gentlemana na sebe nenechal dlouho čekat. Pustil se do hádky s novým zámeckým správcem a urazil sluhu, který se ho zastal. Ten nelenil a pomstil se. Pověsil na záchod Casanovovu podobiznu pomazanou výkaly! Pobouřený penzista z toho udělal skandál a podal žalobu na správce i sluhu. Pavlačový spor vyřešil Valdštejn přeložením personálu jinam. Dlouho klid ale nebyl. Následovala pikantní šarvátka s vysokým úředníkem pro správu daní - Janem Ferdinandem Opitzem. Napřed spolu vedli přátelské filozofické diskuze o osvícenství. Pak ale Opitz v dopise požádal Casanovu, aby mu pomohl prokázat spříznění s italskou šlechtou rodu Obizzi. To byla chyba, staromódní bohém nesnášel ambice českých stavů dostat se mezi šlechtu. Opitzovi odpověděl jízlivě, že mu pomoci nemůže, neb je jeho jméno nejspíš odvozeno od českého slova opice! Šokovaný ředitel císařsko-královské správy daní kontroval rozhořčeně tím, že jméno Casanova pochází z českého „koza-nová“! Vyměnili si ještě několik podobných komplimentů a s přátelstvím byl ámen.
Jana Zapletalová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474942
DnesDnes109
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1283
Tento měsícTento měsíc6572

Partnerské weby

apartman banner