Jsou to šokující údaje. Vysoký krevní tlak, tedy hypertenze, trápí v ČR necelé dva milióny lidí. Přibližně třetina z nich o své nemocí neví, protože se o ni nezajímá. A jen třetina z těch, kterým ji lékař diagnostikoval, si chorobu správně léčí.
Infarkty, nedokrvení srdečního svalu a jeho selhání, na kterých se vysoký krevní tlak podílí přibližně v 50 procentech případů, bývají ještě tou milosrdnější variantou, protože Česká republika má špičkově zorganizovaný systém katetrizačních center. Pokud tam pacient dorazí v rozumném časovém limitu, dokážou mu účinně pomoci a obvykle i zachránit život.
Složitější to bývá, když se vysoký krevní tlak, který pacient léčí špatně nebo vůbec, projeví mozkovou mrtvicí (podílí se na 60 procentech případů této nemoci). U ní hraje ještě větší roli včasná intervence odborníků, nejlépe na specializovaných pracovištích, takzvaných iktových jednotkách. Pokud se k nim pacient dostane pozdě, hrozí mu vážné a někdy doslova dramatické následky.
Neovládá pak určité části svého těla, může mít problémy s řečí a dalšími tělesnými nebo mozkovými funkcemi. Drsně to poznamená jeho schopnost pracovat a udržet si dosažené sociální postavení i životní úroveň. Ale podceněná hypertenze dokáže vážně poškodit také zrak a ledviny, přispívá ke vzniku srdečních arytmií a tak dál.
Přitom vysoký krevní tlak se dá zjistit naprosto jednoduchým a směšně levným měřením na rtuťovém tonometru. Každý praktický lékař to zvládne během pár minut. Pacient si ho může měřit i sám, pokud si pořídí domácí tonometr.
V drtivé většině případů hypertenze nebývá nijak složitou nebo obtížně léčitelnou chorobou. Naopak, lékaři ji obvykle dokážou dostat poměrně snadno pod kontrolu pomocí léků a změny životosprávy. Vyžaduje to však od pacienta, aby se choval ukázněně a dobře s nimi spolupracoval.
(mz)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470615
DnesDnes450
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1030
Tento měsícTento měsíc2245

Partnerské weby

apartman banner