První záznamy o kruzích v ledu sahají do roku 1930, kdy se na řece Don River v Kanadě objevuje menší kruh, který se dokonce otáčí kolem své osy s periodou 150 sekund. Pokud se na tento fenomén podíváme z aktuálního hlediska, tak musíme podotknout, že nevymizel úplně a stále se objevují pozoruhodné úkazy tohoto ražení po celém světě. V letech 1986 je Švédsko tímto jevem doslova okupováno ze všech stran. Kruhy se nejdříve začaly vyskytovat u obce Pitealven. Otáčely se kolem své osy třikrát do minuty. Výskyty se však stále stupňovaly. Největším kruhem v tehdejších dobách se stal Lusnanský, pojmenovaný podle obce, kde byl objeven, stalo se tak v roce 1990. Téhož roku byl nalezen další záhadný kruhovitý úkaz v oblasti ukrajinské vesnice Charkov.
Záhadný kruh v Massachusetts
V letech 1991 upoutal záhadology z celého světa kruh ve Walthamu a o rok později je zaměstnal obdobně vydařený kousek v Hostagsjon ve Švédsku. O dva roky na to svou pozornost zaměřili na Pensylvánii. Bylo jasné, že se svět potýká s novodobou érou, která pomalu vystrkávala klasické kruhy v obilí ze scény. Kruhy v ledu a sněhu byly stejně tak zvláštní, jako jiné nevysvětlitelné agrosymboly vzniklé do té doby. Kruhy se objevovaly jak na zamrzlých jezerech s klidnou vodou, tak i na řekách a potocích. Záhadologové zkoumající tento jev z bezprostřední blízkosti vypověděli, že vnitřní kruh se nikdy nepohyboval proti proudu, i přesto, že voda nebyla zamrzlá. Velkou neznámou se stala oblast Bostonu na řece Charles River v USA, kde se na tenkém ledě přes noc objevily tajuplné kružnice. Nikdo si nedokázal vysvětlit, co mohlo stát za vznikem tohoto nevídaného úkazu. Led byl naprosto neschůdný. Uspokojivou odpověď na tuto otázku jsme doposud nedostali.
Kruh Silverman
Psal se rok 2003 a na řece Silverman v USA se objevil velice přesný geometrický útvar neznámého původu. Americké město Norwalk se stalo středem pozornosti pro následující dny. I přesto, že byl led silný pouhých 6 mm, tak se na jeho povrchu zjevil kruh o průměru 7,85 metrů. Nalezen byl k ránu kolem šesté. V noci panovala teplota kolem -9°C a dodnes není známo, kdo nebo co způsobilo tak přesný vryp do tenkého ledu.
Nález na Bajkalu
Nejhlubší jezero na naší planetě nejspíš skrývá velké tajemství, které unikalo naší pozornosti. Díky kosmonautům mířící na oběžnou dráhu se nám do rukou dostaly snímky z mezinárodní vesmírné stanice. Zaznamenaly záhadně veliké kruhy v mase ledu v místech, kde se na Bajkalu láme led. Na tom by prý nebylo nic zvláštního, tedy pokud by se nacházely pouze nad mělkými místy, ale ony jsou i nad hlubokou a chladnou vodou. Jezero existuje více než 25 miliónů let a řadí se mezi nejhlubší na světě.
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474832
DnesDnes580
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1173
Tento měsícTento měsíc6462

Partnerské weby

apartman banner