Před časem vyšla zajímavá publikace - komentované deníky známého alžbětínského mystika, matematika a okultisty Johna Dee. Český překlad patří k těm zdařilým. Jaký byl Dee ve skutečnosti?
Určitě to nebyl žádný šarlatán či satanista, jak bývá někdy prezentováno. Šlo o řádného profesora matematiky, astronoma a astrologa. Vlastnil jednu z největších knihoven na světě a respektovala ho i Alžběta I., tehdejší anglická královna. Se satanismem nikdy neexperimentoval, jelikož byl hluboce věřícím křesťanem, protestantem. Dee se narodil roku 1527 a v roce 1582 se poprvé setkal s Edwardem Kellym. Také tento muž, který Johnovi Dee dělal přes 20 let společníka a médium, nebyl jen podvodníkem s uřezanýma ušima. Podle všeho šlo o velmi senzitivního jedince, dokázal se „napojit“ na andělské a záhrobní hlasy během seancí. Dee pochopil, že potřebuje zvládnout poslední etapu své celoživotní cesty. Správně vytušil, že klíč je ukryt ve střední Evropě, někde tam, kde panuje trochu podivínský (ale tolerantní a mystice nakloněný) Rudolf II. Habsburský. Proto se v roce 1584 vypravil přímo do Prahy. Jevil zájem i o Rudolfův tajemný „černý kámen“ (či černé zrcadlo). Zřejmě se jednalo o vyleštěný nerost - obsidián, který do Evropy přivezli z říše Aztéků kolonizátoři. Legenda praví, že zrcadla byla dvě. Jedno vlastnil císař, druhé jeho přítel Vilém z Rožmberka, nejbohatší šlechtic v království. Další pověst vše vysvětluje jinak: Zrcadlo bylo jen jedno, po jeho rozlomení se Rudolf II. s panem Vilémem o nerost rozdělili. Prostřednictvím zrcadla prý bylo možné nahlížet do jiných světů i do budoucnosti. Tajemný předmět se měl objevit ještě na počátku 20. století, kdesi na vimperském panství. Vyobrazen je i v interiéru krumlovského zámku.
John Dee čekal vstřícnost a spolupráci, ale Rudolf II. údajně s profesorem moc přívětivě nejednal. Možná dostal od své „rozvědky“ informace o tom, že Angličan je špionem královny. A tak Dee nakonec odjel do Třeboně, právě na panství Viléma z Rožmberka. Po návratu do Anglie hlásil neúspěch své kontinentální mise. A perlička na závěr: špion Dee prý z Čech posílal do Londýna tajné depeše královně. Podepisoval je šifrou 007. Jestli vám to něco připomíná, jste na správné stopě…
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453539
DnesDnes235
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1446
Tento měsícTento měsíc4485

Partnerské weby

apartman banner