Čtenářka Miluše ze Strakonicka píše: „Dostala jsem jako dárek balíček smotků šalvěje bílé s tím, že je to vykuřovadlo. Můžete napsat něco o tom, v jakých případech lze tuto šalvěj použít, jaké má účinky?“
Bílá šalvěj (Salvia apiana) je keřovitá trvalka, říká se jí také indiánská šalvěj nebo bílý mudrc. Místem jejího původu je pomezí Mexika a USA. Má zelenostříbrné lístky. Listy mají vysoký obsah olejů a pryskyřic, které uvolňují silné aroma při dotyku. Květy šalvěje bílé jsou bíle až bledě levandulově zabarveny.
V životě severoamerických indiánů je odedávna šalvěj nenahraditelnou posvátnou a léčivou rostlinou. Její usušené větvičky s lístky používají před různými ceremoniemi, při rituálu potní sauny, k vykuřování obydlí, při zahánění zlých duchů a nemocí. Dým bílé šalvěje je očistný a dezinfekční (že má šalvěj bílá antibakteriální účinky, prokázala i vědecká studie z roku 1991) - dokáže očistit prostor, předměty i tělo od negativních a cizích energií, vyčistí naše energetické pole, posílí paměť i ducha - pomůže nám při hledání naší životní cesty. Kromě toho také odpuzuje hmyz. Vůně šalvěje bílé je osvěžující, výrazná, podle indiánů nese ryze pozitivní energii. V lidovém léčitelství se šalvěj používala i v rámci rychlejšího hojení odřenin, zánětů kůže, bolestí v krku a vysokých horeček.
Jak se při vykuřování postupuje?
Zapálí se konec smotku, nechá se chvilku hořet, poté se sfoukne a ponechá dýmat. Pokud se smotek po vykuřování dobře uhasí (nejjednodušší je odstřihnout doutnající konec), lze ho použít opakovaně.

Dodatek
Legenda vypráví, že bílá šalvěj získala svou stříbřitou barvu, když chudá dívka chtěla obětovat Bílé bizonici, ale neměla nic jiného, než plevel z okraje cesty. Díky čisté a silné víře dívky se hnědé byliny na oltáři zbarvily překrásnou stříbřitou barvou.
(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470625
DnesDnes460
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1040
Tento měsícTento měsíc2255

Partnerské weby

apartman banner