Na březích Regenu leží Zwiesel, původní osadu tu založili rýžovníci zlata. První písemné zprávy o Zwieselu jsou z roku 1255. Zdejší dominantou je kostel svatého Mikuláše z roku 1892. Je to novogotická stavba z pálených cihel, pyšní se 82 metrů vysokou věží. Pod městem se nachází podzemní labyrint. Do spleti štol, sklepů a výklenků se dnes dostanete s průvodci. Ani oni však nevědí, proč zdejší labyrint vznikl. Oficiálně se říká, že chodby a komory sloužily jako úkryty v případě ohrožení. Obyvatelé se báli loupeživých hord a husitů. Nejstarší starousedlíci vzpomínali, že byl třípatrový areál ještě před zhruba sedmdesáti lety průchodný, dokonce tam někteří - coby mladíci - v partách podnikali dobrodružné výpravy.
V oblasti Zwieselu se v dávných dobách nacházelo i významné pohanské kultovní místo, svatyně s hradištěm. Když se opřeme o tvrzení některých odborníků, že podobné labyrinty mohou být staré i 2000 let, musíme si položit důležitou otázku: K čemu původně sloužily? Také jako „ochranná útočiště“, nebo k něčemu jinému? Hledali snad dávní obyvatelé Bavorského lesa kontakty s jinými světy? Pátrali v podzemí, v němž podle mýtů sídlila celá plejáda božstev a podivných bytostí? Ve zdejších skalních dutinách prý občas některý z návštěvníků spatří zvláštní záblesky, ve štolách se zase objevují přízraky permoníků. Najdeme zde i úzké průchody a chodbičky, v průměru měří sotva 30 centimetrů. Sluje jsou rovněž miniaturní, vedle těch „normálních“ působí komicky. Sloužily opravdu nějakým trpaslíkům z hlubin? Kdepak, jde o kultovní prostory, malé svatyňky a modlitebny.
Zhruba devět kilometrů od Zwieselu se rozkládá pralesní území na Velkém Falkensteinu. Lidová fantazie sem umístila tajemné bytosti, které žijí ve skalních úžlabinách. Dřevař Fichtel tu v roce 1906 spatřil divokého muže s chlupatým tělem. Také sem prý přicházeli pohané, aby na posvátném místě rozmlouvali s bohy. Zda se jim to podařilo, netušíme…
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470635
DnesDnes470
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1050
Tento měsícTento měsíc2265

Partnerské weby

apartman banner