Podle statistik představuje rakovina prsu každé páté onkologické onemocnění. Přesto, že pro ženu představuje jednu z nejdramatičtějších diagnóz, samovyšetřením prsu, kterým se dají odhalit už počáteční stadia rakoviny, se věnuje jen mizivé procento žen. Přitom jde o velmi účinnou preventivní metodou na odhalení změn na kůži a jiných chorobných projevů. Každá žena by se mu měla věnovat už od osmnácti let alespoň jednou za tři měsíce. Od pětadvacátého roku věku každý druhý měsíc a každý měsíc po dosažení třicátého roku, nejlépe v době, kdy končí menstruace. Na pravidelnou kontrolu by neměly zapomínat ani ženy po přechodu. Samovyšetření samozřejmě nenahrazuje gynekologické ani mamografické vyšetření, které se ženám nad padesát roků doporučuje absolvovat jednou za dva roky, avšak pomáhá snižovat rakovinu prsu až o 35 procent.

Jak na to? Nejlepší je postavit se před zrcadlo a oba prsy si důkladně prohlédnout. Nejdříve, když jsou ruce spuštěny podél těla, a potom tehdy, kdy pomalu zdvíháme obě ruce současně nad hlavu. Tento krok odhalí nejprve změny, které jsou hned viditelné, a žena si jich všimne na první pohled. Může jít změnu barvy kůže, různé zduřeniny, nápadné zvrásnění, změny tvaru prsu a jeho okolí, nehojící se rány, souměrnost prsních bradavek a podobně.

Pohmat. Ve stoji zdvihněte levou ruku, dejte ji za hlavu a pravou rukou prohmatejte prs od kraje po bradavku. Nevynechejte ani podpaží, kde jsou lymfatické uzliny. Stejně postupujte na druhé straně. Pak si lehněte, ramena podložte polštářem. Levou ruku dejte nahoru a pravou opět prohmatejte levý prs krouživým pohybem, nevynechejte přitom podpaží.

Vyšetření bradavek. Pravé rameno je spuštěné dolů, levou rukou dokola prohmatáváme levou prsní bradavku uvnitř dvorce, potom ji jemně stlačíme, jestli z ní neprosakuje syrovátkový nebo krvavý výtok. Stejným způsobem vyšetříme i pravou bradavku.

Když něco najdeme. Cysty - váčky naplněné tekutinou, pociťují se jako tvrdší, mohou se objevit přes noc a často jsou citlivé na dotyk. Někdy se zvětšují pouze před menstruací a po ní se zase stáhnou. Fibroadenómy způsobuje nadměrná tvorba pojivové a jiné tkáně. Jsou to pevné pohyblivé bulky, které se snadno hýbou, když jimi manipulujete. Pokud máte fibroadenóm (nezhoubný útvar), nezvyšuje to riziko rakoviny. Přibližně jedno procento se však může zvrhnout, proto je vhodné nechat ho vyšetřit. Fibrocystická prsa - tak se označují prsa, která mají mnoho bulek. Příčinou je kolísající hladina hormonů. Tento stav se může vyskytnout před menstruací a po ní obyčejně ustupuje. Zhoubné bulky poznáme tak, že jsou tvrdé, většinou ohraničené a nepohyblivé.
(es)

RADA SPIRITU
Strach z rakoviny oslabuje obranyschopnost organismu, proto nepodléhejte panice. Při jakémkoli podezření, při výraznějších změnách, které na svém těle objevíte, vyhledejte neprodleně odbornou pomoc.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474869
DnesDnes36
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1210
Tento měsícTento měsíc6499

Partnerské weby

apartman banner