Problém, o kterém se příliš nemluví, se přesto týká velkého množství lidí. Inkontinence neboli únik moči ovlivňuje kvalitu života. Nejedná se totiž o žádnou banalitu, nad kterou bychom měli jen zamhouřit oči a smířit se s ní. Podle lékařů vždy existuje nějaké řešení, jen je důležité se nebát o problému mluvit a požádat o odbornou pomoc. Včasná léčba přitom dokáže problém zcela vyřešit. Obtíže se samovolným únikem moči přitom začínají docela nenápadně. Nejprve se může jednat jen o pár kapek při smíchu, kašli nebo při zvýšené fyzické aktivitě. Později se však z několika kapek může stát poměrně vážný problém, který pro nás může představovat vcelku nepříjemné omezení v našich každodenních aktivitách. S prvními problémy s únikem moči se ženy setkávají nejčastěji krátce po porodu. Vlivem přirozeného porodu totiž velmi často dochází k ochabnutí svalů pánevního dna, jejichž pružnost ovlivňuje schopnost žen udržet moč. Zpravidla ale tyto problémy vymizí přibližně do osmi týdnů. Efektivním řešením poporodní inkontinence jsou vhodné cviky na posílení svalů pánevního dna, které nejsou fyzicky náročné a každá žena je může snadno cvičit z pohodlí svého domova.
Druhy inkontinence
Rozlišujeme dva základní typy inkontinence: urgentní a stresovou. „Při urgentní inkontinenci pacienti trpí častým nebo náhlým, obtížně odvratitelným nucením na močení v nečekané chvíli, zatímco při stresové inkontinenci moč uniká při změnách pohybu, chůzi, sportu, kašli, smíchu, kýchání apod. Stresová inkontinence je častější u žen. Její výskyt ale stoupá i u mužů v důsledku nárůstu výskytu karcinomu prostaty.
Kdo pomůže
V první řadě může problém začít řešit praktický lékař tím, že dotyčného pošle ke specialistovi – na urologii, urogynekologii či gynekologii.
Pokud s návštěvou váháte, pak se nebojte obrátit na společnosti či sdružení zabývající se tímto problémem. Informace o problematice, případně o možnostech léčby, ale i pomoc při hledání odborníka naleznete na stránkách občanského sdružení www.incoforum.cz.
(mh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472950
DnesDnes355
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3365
Tento měsícTento měsíc4580

Partnerské weby

apartman banner