Keltský kříž - nebo také kruhový kříž - symbolizuje most do jiného světa (annwn) a k vyšší energii a znalostem. Toto je uskutečněno vertikálními rameny kříže představujícími jiný svět a horizontálními rameny představujícími fyzický svět (abred).
Okole - setkání těchto dvou světů je kruh jako symbol jednoty.
Tento význam se používá pro keltský kříž v křesťanství, ale původně prý to byl kříž plodnosti: kříž byla mužská rozmnožovací síla a kruh ženská. Je tu tím pádem veliká podobnost s egyptským křížem života, s anchem.
Kamenné kříže, plné ornamentů, s kruhem v oblasti křížení břeven, jsou charakteristické pro irské, tedy keltské křesťanství.
Tyto kříže můžeme vidět dodnes poblíž starých irských opatství a na hřbitovech. Takové zobrazení kříže se nachází také ve starých irských rukopisech, které pocházejí ze 6., 7. a 8. století našeho letopočtu. Ornamenty, které pokrývají břevna křížů, jsou charakteristické pro pozdně keltskou kulturu, která se v Irsku udržela v rozkvětu tehdy, když kontinentální Evropu ničily hordy nájezdníků v době stěhování národů, po úpadku Říše římské. Takové kříže vznikaly v době Artušových rytířů kulatého stolu.
Jak se stal součástí keltského kříže onen kruh?
V Irsku původní keltské náboženské představy pozvolna splynuly s křesťanstvím a k posvátnému znamení kříže se přidružil mnohem starší posvátný prvek - sluneční kruh. Obdobně vypadá bretonský kříž, který je vlastně zároveň stále Taranisovým kolem - slunečním znamením, které dělí kruh bud čtyřmi loukotěmi, anebo osmi. Taranisovo kolo bylo považováno za mocný amulet. A mocným amuletem se stal kříž, který obě znamení spojuje. Tento malý křížek je vlastně upomínkou na bílé kamenné kříže, které jsou již více než tisíc let spjaty s krajinou Smaragdového ostrova. Svému nositeli by měl přinášet mír duše, harmonii a světlo.
(mz)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2586027
DnesDnes794
VčeraVčera874
Tento týdenTento týden4920
Tento měsícTento měsíc16391

Partnerské weby

apartman banner