Jednoho chladného rána nalezl ruský venkovan a uhlíř Maxim Stefanovič Koševnikov, putující březovými lesy v povodí uralské řeky Tokovaja, ve vývratu stromu zelené drahokamy. Netušil, že našel nejtajemnější kámen novodobé historie.
Alexandrit je kámen duality, kouzelný drahokam, štěstí i neštěstí podle kontextu doby a kultury. Nikdy nepřestane být obdivován astrology i mineralogy na celém světě. Jeho zásoba na Urale je již vyčerpána. Nyní se těží i v jiných oblastech světa, je vyráběn také synteticky, ale legenda o alexandritu z Uralu stále žije.
Rok 1833, pohoří Ural - místo, kde se odděluje Evropa a Asie - smaragdové doly nedaleko Jekatěrinburgu. Na konci dne jeden z horníků přinesl kameny, které považoval za smaragdy, k ohni a jejich zelenomodrá barva se jako mávnutím kouzelného proutku změnila v brilantní odstín červenofialové až malinové. Zpočátku byli horníci zmateni, a když ráno za denního světla se kameny opět zbarvily na zelenomodrou barvu, uvědomili si, že nalezli nový a tajemný klenot. Finský mineralog mu dal jméno Diaphanite, avšak byl to ruský šlechtic L. A. Pierovskii, který se chtěl zalíbit carské rodině, a okouzlen barvami, které připomínaly staré ruské vojenské barvy, věnoval krystal r. 1834 budoucímu ruskému caru Alexandru II. k jeho 16. narozeninám a na jeho počest ho přejmenoval na alexandrit. Kámen s neobvyklou dualitou barev se stal národním kamenem carského Ruska a navždy se spojil s osudem carské rodiny.
Zvláštní je i srovnání změny barev kamene s osudy ruské monarchie. Alexandr II., zvaný též car „osvoboditel“, byl velkým reformátorem - symbolicky zelená barva kamene ve dne, přežil 11 pokusů o atentát, který se mu nakonec stal osudným (stal se obětí rodícího se terorismu a r. 1881 zemřel rukou atentátníka, který po něm hodil podomácku vyrobenou bombou), symbol červené barvy v kameni – barvy krve.
Také osud posledního ruského cara Mikuláše II. je spojen se symbolikou barev kamene. Období šťastného života carské rodiny vystřídal nešťastný konec v Jekatěrinburgu, jen 45 mil od nálezu prvního alexandritu pojmenovaného podle jeho dědečka Alexandra II. V oblečení jeho čtyř dcer se našlo mnoho drahokamů, včetně alexandritů, zašitých v oblečení a tvořících jakousi neprůstřelnou vestu při masakru ve sklepě domu, kde byla rodina vězněna a zavražděna ruskými bolševiky r. 1918. Bylo vypáleno celkem 103 střel. Někdy bývá alexandrit nazýván prorockým drahokamem, protože se mění v umírajícím dni na červený, stejně jako dynastie Romanovců skončila v hrozném krveprolití.
Další záhadou spojenou s alexandritem se zdá být i obraz s podobiznou Alexandry Fjodorovny, což byla matka Alexandra II.
Jsou známy různé verze tohoto jejího portrétu, na každém však mají kameny na perlovém závěsu a na šatech jinou barvu, zdají se být ideálními alexandrity. Podivné na celé záležitosti s obrazem však je, že v době vytvoření obrazu před rokem 1830 nebyl ještě alexandrit objeven a v této kvalitě se nemohl mezi ruskou šlechtou vyskytovat. Po II.světové válce se drahokamu říkalo „ kámen vdov“ vzhledem k tomu, že jako národní kámen se skoro v každé rodině vyskytoval (ať již pravý či v syntetické podobě ). V kontextu velkých ztrát životů mužů ve válce (přes 7mil) se v každé rodině vyskytovala také vdova, která tento kámen vlastnila.
Alexandrit je kámen Blíženců, kterým vládne planeta Merkur, kámen přeměny, stimuluje vášeň a posiluje prosperitu. Je jedním z nejcennějších výtvorů přírody. Kameny nad 1 karát dramaticky zvyšují jeho cenu a síla jeho barevného efektu vždy záleží na lokalitě výskytu. Kámen je párový, tedy vždy mějte minimálně dva.
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469962
DnesDnes377
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden377
Tento měsícTento měsíc1592

Partnerské weby

apartman banner