… chřipku. Chřipku vyvolávají viry, které se uchytí na sliznici nosu nebo krku a rozšíří se v horních cestách dýchacích. K příznakům chřipky patří vysoké teploty, kašel, únava, bolest hlavy a kloubů. Není dobré brát chřipku na lehkou váhu, k onemocnění se mohou přidružit těžké zdravotní komplikace. Chřipka postihuje lidi všech věkových skupin, ale nejvyšší výskyt je u dětí.
Vhodně zvolený jídelníček při chřipce může usnadnit a urychlit léčbu. Máte-li chřipku, vyhýbejte se tučným a těžko stravitelným pokrmům a konzumujte jen lehce stravitelné a výživné pokrmy. Významnou část jídelníčku by měla tvořit zelenina a ovoce. Nezapomínejte na dodržování pitného režimu, při horečce a pocení stoupá potřeba tekutin. To je důležité zejména u dětí, u nichž hrozí dehydratace organismu.
… kašel. Kašel je důležitý obranný mechanismus organismu, jímž se uvolňují dýchací cesty a který vede k odstranění prachu a hlenů z dýchacích cest. Ani krátkodobý kašel není dobré podceňovat. Během času totiž může dojít k poškození sliznic a únavě dýchacích cest. To vše zatěžuje krevní oběh a srdce. Zejména v zimě jsou děti, i ty nejmenší, náchylnější ke kašli. Další rizikovou skupinou jsou starší lidé, neboť s věkem klesá obranyschopnost organismu.
Po dobu, kdy máte kašel, byste měli výrazně omezit potraviny, které v těle vytvářejí hleny - mléko a mléčné výrobky, cukr, sladkosti všeho druhu a výrobky z bílé mouky. Výrazně omezte konzumaci instantních polévek, konzervovaných a průmyslově zpracovaných potravin. Nezanedbávejte příjem tekutin, pijte hodně vody, čaje, ovocných a zeleninových šťáv, i polévky přispívají k ředění hlenů. Podávané tekutiny by neměly být studené ani příliš horké.
(žuk)
DODATEK
Kuřáci jsou postiženi kašlem až šestkrát častěji než nekuřáci.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470714
DnesDnes549
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1129
Tento měsícTento měsíc2344

Partnerské weby

apartman banner