Za potravinové doplňky utrácí mnoho lidí spoustu peněz. Někteří si ověřují, zda jsou přírodní doplňky skutečně účinné, jiní jsou i bez toho přesvědčeni, že pro své zdraví dělají jen to nejlepší. Přesto by se o jejich užívání měli poradit s lékařem, obzvláště v případě, kdy už nějaké léky berou.
Echinacea - dříve byla v každé zahrádce a domácí lékárničce. Bylina má lehké preventivní účinky proti nachlazení a rýmě. Pokud už nemoc propukne, zkracuje její trvání a mírní průvodní příznaky. Nové výzkumy dospěly k poznatku, že nejlépe je ji brát celé chladné období. Neúčinkuje na každého, vyhnout by se jí měli lidé s poruchami imunitního systému a jedinci, trpící alergií na květiny z rodu kopretinových.
Koenzym Q 10 je podobný vitaminu a můžete ho nalézt všude v lidském těle. Tělo si ho samo produkuje, ale s přibývajícím věkem mohou jeho přirozené zásoby poklesnout. Funguje jako antioxidant chránící buňky a tkáně proti poškození volnými radikály, jako protizánětlivý prostředek a je nezbytný pro funkce svalů a orgánů. Doplňky na bázi koenzymu Q 10 se nejčastěji aplikují pro odvrácení vedlejších příznaků u jedinců, kteří berou statiny - léky na snížení hladiny cholesterolu. Koenzym Q 10 má pozitivní účinky na pacienty s rozmanitými kardiovaskulárními a neurologickými chorobami.
Kvercetin je rostlinná složka známá jako flavonoid. Vyskytuje se v zelenině, ovoci, čaji a bylinách. Flavonoidy významně posilují zdraví buněk. Výzkumy potvrdily spojitost mezi kvercetinem a nižším rizikem rakoviny žaludku, blahodárně působí na jedince s kardiovaskulárními a některými zánětlivými onemocněními, může mírnit příznaky alergií (někdy účinněji než standardní léky). Pokud je jídelníček bohatý na ovoce a zeleninu, získáváte kvercetinu dostatek. Jeho nadměrné dávky mohou vést k poškození ledvin. Opatrně při užívání léků proti srážlivosti krve, protože kvercetin může jejich účinek umocnit.
Zinek je nezbytnou minerální látkou. Mezi nejbohatší přírodní zdroje patří měkkýši a korýši, tmavé maso a drůbež. Patnáct výzkumů z roku 2011 potvrdilo, že konzumace zinku omezuje výskyt nachlazení. Zinek blokuje schopnost streptokoků využívat mangan, minerál, který potřebuje k vyvolání choroby. Nedostatek zinku může vyvolat předčasný porod a nízkou váhu novorozenců. Jeho nedostatek se dává také do souvislosti s poruchou chování a některými případy impotence. Většina dospělých může sáhnout po tabletách obsahujících glukonát ziněčnatý, který jim pomůže rychleji se zbavit nachlazení. Vegetariáni mohou užívat multivitaminy se zinkem. Ale všeho s mírou: nadměrnou konzumací zinku můžete svůj imunitní systém oslabovat.
(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469808
DnesDnes223
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden223
Tento měsícTento měsíc1438

Partnerské weby

apartman banner