Od poloviny 80. let minulého století se v naší alternativní medicíně používá tzv. mlgání neboli olejový výplach úst. Dostal se k nám z bývalého SSSR a za jeho moderního objevitele se považuje lékař Fedor Karach.
Pokud s ním začnete svůj den, zbavíte se škodlivin a jedovatých látek, které se během noci zabydlely v ústní dutině, v jejích sliznicích, mezi zuby a na jazyku. Fedor Karach k tomu uváděl, že pro urychlení léčebného procesu se může tento postup opakovat před jídlem a s prázdným žaludkem. Doporučuje se přitom jedna polévková lžíce, během výplachu držte hlavu zpříma nebo mírně nakloněnou dopředu. Olej je dobré vložit do úst pomalu jako medicínu a alespoň na chvíli jej vychutnat, protože například mandlový, olivový, arašídový, sezamový nebo lískový olej jsou velmi příjemné. Pak už by mělo být veškeré množství oleje v ústech v permanentním pohybu. Úvodní činností detoxikačního působení je žvýkání, díky němuž se dostane pod jazyk a kolem dásní. V ústní dutině se nacházejí tři velké párové slinné žlázy, příušní žláza, podjazyková žláza a podčelistní žláza, další menší nepárové žlázy, uložené v podslizničním vazivu, pyskové žlázy, tvářové žlázy, stoličkové žlázy, patrové žlázy, jazykové žlázy a tzv. Ebnerovy žlázy. Ty všechny by měla zasáhnout druhá fáze, sání, kterým olej přecezujete a protahujete skrze zuby, jako byste se chtěli zbavit něčeho nepříjemného, co vám ulpělo v chrupu. Pokud máte zubní protézu, provádíte výplach samozřejmě bez ní. Poslední fází je pohyb jazykem. Provádí se směrem nahoru a dolů, jako jste to viděli třeba u ptáků, a také ze strany na stranu. Tímto pohybem se výrazně aktivují slinné žlázy pod a kolem jazyka a umocní se tím celkový očistný efekt.
Jednotlivé fáze můžete během očistné kúry několikrát zopakovat a měnit přitom jejich pořadí. Celková doba olejové detoxikace by neměla přesáhnout pět minut. Během nich se konzistence oleje bude měnit, přičemž postupné řídnutí souvisí s jeho mísením se slinami. Autoři knihy Detoxikace léčivými oleji k tomu uvádějí, že se v žádném případě nedoporučuje na závěr kloktat. Když procedura skončí, musíte se směsi ve vašich ústech zbavit, nejlépe vyplivnout olej do toalety, protože představuje odpad, který obsahuje neuvěřitelné množství škodlivin. Vyplivnutá tekutina by měla být bílá jako mléko, i když tmavší druhy olejů bývají silněji zabarvené, což platí u olejů ze sezamu, lnu nebo lísky a samozřejmě u dýňového oleje. Po vlastní proceduře opakovaně a důkladně vypláchněte ústa vlažnou vodou a počkejte čtvrt hodiny, než si začnete čistit zuby nebo si dáte snídani. Posledním krokem olejového výplachu úst je očištění jazyka, protože v tradiční východní medicíně je právě jazyk jedním z důležitých indikátorů lidského zdraví a v čínské medicíně diagnostikují lékaři nemoci dokonce podle jeho barvy. Na čištění jazyka se může použít čajová lžička, která může být pro zlepšení antibakteriálního efektu stříbrná.
(mh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475232
DnesDnes399
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1573
Tento měsícTento měsíc6862

Partnerské weby

apartman banner