Dělá vám problémy udělat dřep? Máte co dělat, aby vás nohy donesly bez použití výtahu do vyššího patra? Zavázat si tkaničky u bot se stává hotovým utrpením? Pokud je vám padesát a více roků, není to nic neobvyklého, neboť v tomto životním období artrózou trpí až polovina populace. Po šedesátém roce věku se najde málokdo, kdo by si na neposlušné klouby občas nepostěžoval. Po 65. roce života má klouby zničené až sedmdesát procent lidí.
Artróza je degenerativní onemocnění, při němž dochází ke změnám kostí zakončených klouby, tak i k reakcím tkání kolem kloubů. Plochy dotyků mezi kostmi tvoří kloubní chrupavka. Je tvořena vlákny kolagenu a elastinu spojenými gelovitou základní hmotou. Ta snižuje tření mezi oběma částmi kloubu při pohybu. Je jakýmsi „mazivem“ kloubů, které s postupujícím věkem ubývá. Nejvíce jsou ohroženy klouby, které jsou vystaveny velkému zatížení - kyčelní a kolenní.
O klouby je třeba se starat už v mladším věku. Ideální je pohyb - především svižná chůze, různé protahovací a posilovací cviky, cyklistika. Fyzická aktivita přiměřená zdravotnímu stavu je důležitá i pro jedince s diagnózou artróza. Co doporučují odborníci? Při nadváze je třeba se snažit nadbytečné kilogramy shodit, tím se kloubům hodně uleví. Vhodné je nosit obuv s pružnou podrážkou, která tlumí nárazy při pohybu. Pohyb je dobrý, ale přetěžování škodí. Při chůzi je lepší dělat menší kroky, tím se šetří kyčelní klouby. Pozitivním přínosem je i pohyb na slunci. Tím se aktivuje vitamin D, který významně zasahuje do metabolismu kostí. Klouby není vhodné zbytečně přetěžovat dlouhým stáním, nošením nepřiměřeně těžkých břemen.
(pru)
DODATEK
Riziko předčasného poškození kloubů pomáhá zmírnit i kvalitní strava. Alespoň dvakrát do týdne by se mělo na jídelníčku objevit rybí maso, nejlépe tučnější, jako je makrela, tuňák, losos a podobně. I huspenina napomáhá ke zdraví chrupavek.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474647
DnesDnes395
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden988
Tento měsícTento měsíc6277

Partnerské weby

apartman banner