Vypadají božsky, noha je v nich elegantní a sexy, ženě dodávají sebevědomí, ale pohodlí nezaručí. Vysoké podpatky patří na žebříčku nejnezdravějších ženských doplňků na přední příčku. Až polovina žen podle jedné studie si stěžuje na bolesti nohou z vysokých podpatků. Jak dokázal jeden z průzkumů, nepříjemný pocit se u mnoha žen dostavuje už po jedné hodině a šesti minutách nošení lodiček s vysokými jehlovými podpatky.
Jak nám škodí
Podle lékařů deformují nohu, neboť ta se ocitá ve vysokých botách v nepřirozené poloze a je mimořádně zatížená. Čím vyšší podpatek, tím víc se tělo naklání dopředu, což může způsobovat bolesti zad. Také prsty jsou vysokými střevíci tlačeny dopředu, zatěžují špičku nohy celou váhou těla. To může přispívat k zarůstání nehtů na nohách, k zdrsnění kůže, mozolům, kuřím okům, různým deformacím, jako jsou kladívkové prsty. Vysoký kramflek velmi často způsobuje i zkracování Achillovy šlachy. Navíc se stísněné prsty víc potí, což je ideální prostředí pro množení bakterií, vznik mykózy. Ze špatných bot nebolí ale jen záda, ale také hlava, oči, mohou nastat problémy se sluchem, neboť stlačené prsty v těsné botě blokují správný tok energie. Jak zjistili odborníci, zhruba sedmi a půl centimetrové podpatky mají souvislost s problémy s kolenními klouby.
První pomoc
V botách ve vysokých podpatkách není žádoucí strávit celý den, v kanceláři je dobré se přezout do pohodlnějších bot. Jestliže se nechceme krásných střevíců vzdát, je třeba nohy hýčkat. Třeba jednoduché cvičení udělá nohám dobře, pravidelně posilujte chodidla. Cvičte s prsty, střídavě je pokrčujte a natahujte, snažte se je od sebe roztáhnout, jak to půjde. Není nic příjemnějšího než koupel nohou v příjemně teplé vodě s mořskou solí a levandulovým olejem. Po koupeli nohy jemně osušte ručníkem a ošetřete hydratačním krémem nebo tělovým olejem.
(se)
DODATEK
Puchýře z těsných bot přiznalo v jednom z průzkumů až 55 % žen. Problémy s popraskanými paty postihuje až 45 % , s kuřími oky bojuje kvůli vysokým botám až 24 % žen.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469814
DnesDnes229
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden229
Tento měsícTento měsíc1444

Partnerské weby

apartman banner