Kdo by ho neznal? Roste roztroušeně jako parazit na listnatých stromech, jedlích i borovicích. Již si jmelí nedovedeme odmyslet z našeho života, neboť je velkolepou léčivou rostlinou. Na hostitelském stromě vyrůstá ve tvaru koule. Vždy zelené až žlutozelené listy jsou kožovité. Bobulky jsou bílé, jakoby sklovité, uvnitř slizovité a lepkavé. Lepkavá semena roznášejí ptáci zobáky nebo nestrávená, trusem. Jeho rozmnožování je možné pouze takto, neboť semena nevzejdou ani ve vodě ani v zemi. Jmelí je prastará léčivá a čarodějná rostlina, opředená tajuplností. U druidů bylo posvátnou rostlinou, všelékem, který odháněl všechno zlo. Kněží je odřezávali zlatými noži a křiváky za slavného ceremoniálu. Staří bylinkáři je používali jako vynikající a bezpečně působící prostředek proti padoucnici ( epilepsii). Jmelí se doporučuje používat při hysterických záchvatech a chronických křečích. Sbírají se listy a větvičky, a to pouze od začátku října do poloviny prosince a v měsících březnu a dubnu. V těchto obdobích
je jmelí nejléčivější. V ostatních měsících jmelí léčivé účinky nemá. Nejléčivější je to, které roste na dubu a na topolu. Použít můžeme však i to, které roste na jedlích, borovicích a na ovocných stromech.
Upozornění : Bílé bobulky se nesmí k přípravě čaje používat! Bobulky jsou při vnitřním použití jedovaté, listy a větvičky však ne. Když je však smísíme s vepřovým sádlem na vazelínu a použijeme na omrzliny, úspěšně pomohou. V březnu a v dubnu nemá jmelí bobulky – ptáci je v zimě sezobali. Proto máme při sběru listů a větviček méně práce, neboť není třeba obírat lepkavé bobulky, které jsou v podzimních a zimních měsících ještě na větvích. Jmelí velmi dobře ovlivňuje funkci všech žláz, proto je výborným prostředkem na povzbuzení látkové výměny. Jeho vliv na slinivku břišní je tak dobrý, že po dlouhodobé čajové kúře ztrácí cukrovka příčinu svého vzniku. Právě lidé, kteří trpí chronickým onemocněním výměny látkové (metabolismu), by měli zkusit pravidelné pití čaje z jmelí po dobu půl roku. Jmelí výborně zabírá, není-li v pořádku funkce hormonů. V tom případě je třeba pít denně nejméně dva šálky, ráno a večer. Jmelí je také vynikajícím léčivem proti zvápenatění cév. Vysoce se cení a doporučuje při mrtvici, která by vůbec nenastala, kdyby se dříve pil čaj pravidelně.
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474693
DnesDnes441
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1034
Tento měsícTento měsíc6323

Partnerské weby

apartman banner