Zvýšené hodnoty tuků v krvi představují rizikový faktor kornatění cév, které má velmi závažné následky. Onemocnění věnčitých tepen může vést k ischemické chorobě srdce, k angíně pectoris nebo k srdečnímu infarktu. Většina lidí o tom, že mají zvýšenou hladinu tuků v krvi, ani neví, protože se neprojevuje žádnými příznaky. Hladinu tuků lze upravit kombinací diety, snížením hmotnosti, cvičením. Platí to i v případě, že se prokáže genetická příčina. Snížení hladiny tuků u lidí s touto poruchou může znamenat záchranu života.
Co radí odborníci? Upřednostňujte rostlinné oleje, například olivový, slunečnicový, sójový, rostlinné tuky používejte se zvýšenou opatrností. Vyhýbejte se konzumaci uzenin a masových konzerv, občas si můžete dopřát krůtí, kuřecí či libovou šunku. Maso preferujte králičí, kuřecí, krůtí, libové telecí a hovězí, přičemž by se neměly na jídelníčku objevovat každý den. Nezapomínejte na rybí maso, na talíři si ho servírujte alespoň dvakrát do týdne. Konzumaci vnitřností (jako jsou ledvinky, mozeček, jazyk) a rovněž vajec je třeba omezit na minimum, neboť jsou to potraviny s vysokým obsahem cholesterolu. Bílé pečivo nahraďte celozrnným. Pod kontrolou je třeba mít příjem sladkostí, koláčů, zákusků, zmrzliny a cukru obecně. Nevhodné je i pití sladkých nápojů. Hlavní součástí stravy by se měly stát obiloviny, brambory, přírodní rýže, zelenina a ovoce. Z mléka a mléčných výrobků vybírejte méně tučné druhy - sýry okolo 30 % tuku v sušině, jogurty do 2 % tuku, vyhýbejte se tučným smetanovým výrobkům.
Součástí dietního opatření je nutnost pestrou stravu rozdělit do pěti menších denních porcí, nikdy se nepřejídat. Při vaření volte šetrnější postupy přípravy pokrmů - například dušení, grilování, vhodné není smažení či tepelná příprava na velkém množství tuku. Dbejte o to, aby jídelníček byl tvořen ze dvou třetin potravinami rostlinného a z jedné třetiny potravinami živočišného původu.
(ruch)
RADA SPIRITU
Snižovat hladinu tuků v krvi znamená také vyhýbat se sedavému způsobu života, kouření, nadměrnému užívání alkoholu, předcházet vzniku nadváhy a obezity.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469819
DnesDnes234
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden234
Tento měsícTento měsíc1449

Partnerské weby

apartman banner