Hlavní příčinou křečových žil bývá vrozený sklon některých lidí k tomu, že mají méně pevnou žilní stěnu. Přílišné stání nebo sezení, tedy jednostranná zátěž nohou, pak u nich snáz naruší správné kolování krve. Což vyvolá další potíže.
Není náhodou, že zmíněný problém často trápí číšníky, kadeřnice, prodavačky za pultem, pokladní, řidiče kamiónů, taxikáře a další profese, ve kterých se dlouhé hodiny stojí nebo sedí. Ale spousta z nich tráví v této poloze i doma hodiny u televize. Přehnaný život vsedě, nadbytečná kila a malý zájem o aktivní pohyb, jímž bychom kompenzovali jednostrannou zátěž, se stává příčinou nebývale vysokého výskytu křečových žil, tedy varixů. Postihnou během života až třicet procent populace.
Krev teče z nohou směrem k srdci proti zemské přitažlivosti. Umožňují to chlopně uvnitř cév. Plní funkci jakýchsi zpětných ventilů: pustí krev nahoru, ale ne zpátky. To je možné i zásluhou svalů, které žíly obklopují. Jakmile se stáhnou, vytlačí krev vzhůru. Když však cévní stěny začnou ztrácet svoji pružnost a pevnost, chlopně k sobě nedoléhají a krev neproudí, jak má. Částečně se vrací, stagnuje atd. Postižený má pocit těžkých, unavených nohou a objeví se otoky. Zvyšuje se riziko povrchových žilních zánětů, které působí bolestivé zarudlé pruhy. U starších lidí se lékaři setkávají dokonce s krvácením z varixů, protože už mají kůži i žilní stěnu křehkou. I drobná oděrka pak může způsobit větší ztrátu krve. Jako první pomoc se osvědčilo postižené místo stlačit nejprve prstem, a pokud neexistuje jiná možnost, na prasklinu přitisknout minci, případně ji stáhnout obvazem.
Úplně předejít vzniku křečových žil preventivními kroky není většinou možné. Můžeme jej však významně přibrzdit a oddálit. Rozhodující roli v tom sehrává každodenní pohyb, například chůze, cyklistika, plavání a další aktivity s plynulým rytmickým pohybem.
(toh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475223
DnesDnes390
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1564
Tento měsícTento měsíc6853

Partnerské weby

apartman banner