V Sigiryi, ve vnitrozemí Srí Lanky, uprostřed zeleného moře džungle, se jako osamělý ostrov vzpíná k nebesům dvě stě metrů vysoká Lví skála. Již před 2300 lety se zde usadili buddhističtí mniši, aby v dokonalém souznění s okolní přírodou meditovali v soukromí svých jeskynních příbytků. Na sklonku pátého století se stala hlavním městem singhalského království. Princ Kasipaja zavraždil svého otce, zmocnil se trůnu a prohlásil se za božského krále. Na důkaz svého nebeského původu nechal na vrcholu skály vybudovat jako úkryt komplex budov s nádherným palácem, zahradou i rozměrným bazénem. Malé jeskyně vyzdobilo na pět set nádherných fresek. Pětadvacet z nich se zachovalo dodnes.
Na mnohdy zcela neschůdných místech jsou také do skalního masivu vysekány dlouhé řady miniaturních schůdků. Kým a proč byly vytvořeny?
Nejčastěji se objevuje vysvětlení, že záseky sloužily ke zpevnění přilehlých zdí. Znělo by to rozumně, nebýt toho, že většina schůdků je v místech, kde žádné budovy nikdy nestály a ani stát nemohly. Vinou se v obrovské výši obklopeny prázdným prostorem. Pro nohu člověka jsou příliš malé a rozestupy mezi nimi často tvoří jen několik centimetrů. Navíc stoupají po kolmých stěnách a dokonce i po spodních stranách převisu, jako by ten, pro koho byly určeny, nemusel brát ohled na zemskou přitažlivost. Často se pak řady schůdků, je-li je tak možné vůbec nazývat, ze své přímé trasy nesmyslně uhýbají anebo náhle končí ve výšce více než sto metrů. Nad nimi i dole je pouze kolmá hladká stěna, vedou tedy odnikud nikam. Někdy vytvářejí na skále jakýsi bludný kruh, jindy kola a pak zase mizí. Místy je neznámo proč přerušují čtvercové otvory, poskládané vedle sebe jako pole na šachovnici.
Podobná „schodiště“ se nacházejí také ve Francii a v omezené míře i v Čechách. Na první pohled tak jednoduché a prosté záseky v kameni jako by zněly ozvěnou šlépějí nelidských bytostí, probouzejí vizi zakázaných komnat a ve svém fascinujícím celku spouštějí lavinu tušení jiných světů.
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474673
DnesDnes421
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1014
Tento měsícTento měsíc6303

Partnerské weby

apartman banner