Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny na základě studií sestavili návod, jak si zdravý život prodloužit až do vysokého stáří a pokud možno bez tabletek. Vycházeli přitom z řady vědeckých studií ve světě i svých vlastních. Výsledky pak vyšly až značně překvapivě. Základem toho je přitom nic nepřehánět, umět se oddat pohodlnosti a netrápit se s lehčí nadváhou.
Stále více se ukazuje, že menší nadváha kolem pěti kilogramů je pro tělo zdravější, neboť právě tito lidé patří k těm nejšťastnějším. Právě tak se ukazuje, že opatrné vystavování se slunečním paprskům v přírodě patří ke zdravějším, než se jen skrývat před sluncem a trpět nedostatkem vitaminu D. Existuje totiž vazba mezi nízkou hladinou vitaminu D a zvýšenou kazivostí zubů u dětí, u dospělých je jeho nedostatek spojen se srdečně-cévními chorobami i vyšším rizikem Alzheimerovy choroby.
Zásadou by se mělo stát vyhýbání se jakýmkoli extrémům. Než chodit dvakrát týdně na hodinu do posilovny a zhubnout za rok 1,5 kilogramů, mají lepší efekt běžné každodenní činnosti. Například dojít alespoň část cesty do zaměstnání pěšky a také při cestě zpět domů se trochu projít. A než platit hodně peněz za biopotraviny se sporným pozitivním efektem, raději investovat finance do svých zubů. Dlouhověkost bez léků vědci a lékaři vidí od prevence přes hojení ran, principy nemoci, vliv genetiky až po pravidla v České republice ne příliš známých, ale zdravých sportů, jako je třeba házení diskem nebo šerm. Dokonce se jedná též o ideální sport pro seniory, kterým se navíc doporučují častější procházky a mírnější pohyb.
Ještě počátkem devadesátých let 20. století měli Češi vyhlídky, že v plném zdraví prožijí třiapadesát let. Dnes se jedná o 61 let, ovšem například Švédové žijí v plném zdraví nejméně až do sedmdesáti let. Je v tom znatelný rozdíl, jak si užívají Švédové svůj důchod, kteří s chronickými chorobami prožijí v průměru dvanáct let, zatímco Češi se s bolestmi a léky trápí až sedmnáct let.
(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469797
DnesDnes212
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden212
Tento měsícTento měsíc1427

Partnerské weby

apartman banner