Jaký máte sluch, to si můžete sami dobře otestovat. Najděte si tichou místnost. Sedněte si v klidu na židli, natáhněte svou paži pravé horní končetiny co nejdále do strany, jemně třete bříšky palce a ukazováku o sebe a za stálého tření přibližujte ruku k uchu. Hlavně si všimněte, v jaké vzdálenosti ruky od ucha začínáte šustění slyšet. Člověk, který nemá problém se sluchem, toto slyší ze vzdálenosti kolem dvaceti centimetrů. Zvuková hladina se v takovém případě pohybuje kolem 25 decibelů. Pokud toto tření prstů neslyšíte ani ze vzdálenosti deseti centimetrů, potom máte snížený sluch a bylo by dobré navštívit odborného lékaře.
Stařecká nedoslýchavost
Nejčastější příčinou začínající či pokročilé nedoslýchavosti je přítomnost ušního mazu v zevním zvukovodu ucha. Dříve narození často přestávají slyšet vysoké hlasové frekvence, většinou oboustranně současně. Pánové to většinou záhy poznají podle toho, že neslyší hlas své manželky, zato v hospodě hlubší hlasy spolustolovníků slyší docela dobře. Tato porucha se odborně nazývá „presbyacusis“, což vlastně česky můžeme přeložit jako „stařecká nedoslýchavost“. Člověk v takovém případě nejen že neslyší vyšší tóny melodií, ale přestává slyšet různé druhy ptáků v přírodě, v telefonu má doslova „uříznuté“ vyšší hlasy a podobně. Tato porucha vzniká především tím, že v oblasti vnitřního ucha dochází k celé řadě degenerativních změn, kdy ušní bubínek začíná tuhnout, má menší elasticitu, nevibruje správně, když na něho udeří určité zvukové vlny. Ve vnitřním uchu jsou přítomny tři malé kůstky nazvané: kovadlinka, kladívko a třmínek, které zde přenášejí všechny sem dorazivší zvukové vibrace, a tak se přestávají pohybovat přesně, jak by právě měly. Působením postupné arteriosklerotizace drobných tepének v oblasti hlemýždě ucha toto zařízení začne špatně fungovat. Stařecká nedoslýchavost postihuje častěji muže než ženy. Většinou začíná kolem padesátého roku věku, její postup je ve většině případů neúprosný a zákeřný. Ne vzácně se přidává určitý druh hučení v uchu, někdy také závratě.
Příliš mnoho hluku
Čím člověk stárne, tím často i víc hluchne. Na světě trpí nedoslýchavostí padesát až šedesát procent lidí, kteří přesáhli sedmdesátý rok života. Druhou nejčastější příčinou vzniku někdy i hluchoty je buď obrovský krátkodobý nebo dlouhodobě zvýšený hluk. Jen pro zajímavost: šeptání je zvuková vlna kolem 20 až 30 decibelů, auta jezdící za oknem kolem 50ti decibelů, hučení nákladního jedoucího auta 80 až 90 decibelů a startující letadlo na letišti se pohybuje kolem 130 až 150 i více decibelů. Zvuk o cíle 120 decibelů a více může lidské ucho vnímat doslova jako silnou bolest v uchu!
(mik)
DODATEK
Lidé, kteří hůře slyší, mají tendenci se často izolovat od lidí, ne vzácně mají vnitřní pocity deprese a zoufalství.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475235
DnesDnes402
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1576
Tento měsícTento měsíc6865

Partnerské weby

apartman banner