Parkinsonova nemoc přichází většinou mezi 50. a 60. rokem života, až 10 % pacientů jí ale onemocní už před čtyřicítkou. V České republice komplikuje život toto onemocnění téměř 25 000 lidí.
Jedná se o degenerativní onemocnění centrální nervové soustavy. Pacient postupně není schopen ovládat svůj pohyb. Stav se během dne střídá – někdy může nemocný působit jako téměř zdravý člověk, jindy jen ztuhle sedí či naopak trpí mimovolními pohyby. Častým projevem je třes, nemocní mívají problémy s komunikací, artikulací, psaním. Postupně se mohou přidávat deprese a další potíže jako bolest, zácpa, pocení, zhoršený čich a chuť.
I když je Parkinsonova nemoc nevyléčitelná, může být kvalita života i s touto chorobou vyšší a na dobré úrovni díky lékům, rehabilitacím, psychosociální podpoře, logopedii a dalším terapiím, které se vzájemně propojují. Většina léků používaných při léčbě Parkinsonovy nemoci pacientům usnadňuje kontrolu nad řadou příznaků, bohužel však nezastavuje rozvoj nemoci.
Pomoci může tzv. hluboká mozková stimulace (DBS = z angl. Deep Brain Stimulation). Jde o unikátní operaci, která spočívá v zavedení tenkých elektrod do přesně vymezených míst v mozku, které jsou napojeny na neurostimulátor umístěný v podkoží na hrudníku. Ten vysílá rychlé elektrické pulzy a mění chování stimulovaných mozkových center. Díky tomu dochází ke zlepšení klinických projevů nemoci.
(zla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471046
DnesDnes258
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1461
Tento měsícTento měsíc2676

Partnerské weby

apartman banner