Základní funkcí tohoto vitaminu je regulace hladiny vápníku a fosforu v krvi, čímž pomáhá při stavbě kostí a zubů a působí proti osteoporóze. Bez vitaminu D nemůže organismus vstřebávat z potravy ani z potravinových doplňků dostatečné množství vápníku. Jsou-li hodnoty vápníku v krvi nízké, tělo odebírá vápník z kostí, a tím pokrývá potřebu tohoto minerálu pro svaly, srdce a nervy. To má za následek ztrátu kostní hmoty a řídnutí kostní tkáně, což zvyšuje riziko zlomenin. Vitamin D se hromadí v organismu. Když svítí slunce, shromažďuje tento vitamin v těle až do zimy, kdy nepřijdeme do styku s ultrafialovými paprsky. Během zimy jsou tyto zásoby spotřebovány a na jaře je nahromaděné množství vitaminu vyčerpáno. V této době také dochází nejčastěji ke zlomeninám.
Proč je důležitý?
Rovněž lidé s onemocněním dásní potřebují dostatečné množství vitaminu D, neboť může zabránit postupujícímu úbytku kostní hmoty v čelistech, která je důležitá pro upevnění zubů. Vitamin D je důležitý pro tvorbu hormonů, povzbuzuje činnost štítné žlázy, působí preventivně proti rakovině, roztroušené skleróze. Léčí záněty kloubů, pomáhá odstraňovat bolesti páteře, působí příznivě při léčbě lupénky, snižuje citlivost na bolest.
Doporučená denní dávka
Množství nebylo přesně stanoveno, doporučená hodnota je: dospělí 5 mcg, těhotné a kojící ženy 10 mcg. Osobám starším 55 let se doporučuje vyšší dávka, aby se zabránilo demineralizaci kostí. Stačí jen několik minut denně na slunci, aby náš organismus získal potřebný vitamin D. Je prokázáno, že patnáctiminutové ozáření obličeje, rukou a paží třikrát týdně dokáže doplnit vitamin D, který organismus potřebuje. Schopnost těla tvořit vitamin však klesá s věkem a v severských zemích a v zimě není dost slunečního záření. Ale příroda to zařídila moudře - kdo má světlou pleť, může absorbovat 50 až 73 % slunečního světla, zatímco ten, kdo má tmavou pokožku, využívá jen 3 až 36 %. Jinak řečeno, bílá pokožka má mnohem větší schopnost absorbce a chemické syntézy vitaminu D než pokožka tmavá.
Jak zjistíte nedostatek vitaminu D
Nedostatek tohoto vitaminu může u dětí vyvolat křivici, chorobné oslabení kostí, vypadávání zubů, nervové poruchy, podrážděnost a poruchy spánku. U dospělých nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko osteoporózy a může také provázet svalovou slabost, průjem a nervozitu.
Přírodní zdroje
Bohatým zdrojem tohoto vitaminu jsou rybí oleje (rybí tuk), tučné ryby (losos, sleď, tuňák, halibut), tresčí játra, produkty z krve, žloutek, mléko a mléčné výrobky, naklíčená semena.
(žuk)
DODATEK
V zimě, kdy je slunečního svitu málo, se snažíme jídelníček obohatit pokrmy z ryb a rybími výrobky. K bohatým zdrojům vitaminu D patří například losos.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474651
DnesDnes399
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden992
Tento měsícTento měsíc6281

Partnerské weby

apartman banner