Nevlídné počasí, nástup zimy přináší zvýšené riziko nejrůznějších chorob. Někdy ani zdravým životním stylem, pestrým jídelníčkem, pravidelným pohybem, otužováním se člověk nevyhne tomu, aby tělo oslabily. Než se vydáte k lékaři, můžete vyzkoušet některý z osvědčených domácích receptů:
Nachlazení. Při nachlazení je důležité během dne doplňovat tekutiny. Výborná je také konzumace slepičí či kuřecí polévky, které zabraňují tvorbě hlenů. Pokud se objeví horečka, zkuste radu zkušených bylinářek, které doporučovaly na hlavu a chodidla přikládat tvarohový obklad. Teplotu pomáhá snižovat také octový zábal na nohy. Pocení povzbuzuje a oslabenou imunitu podpoří česnek. Dopřejte si jakékoliv jídlo s touto zeleninou, nejlépe však bude čerstvě konzumovaný. Bolesti v krku uleví kloktání odvaru z heřmánku. S ucpaným nosem si poradíte tak, že jím nasajete slanou vodu. Tahle jednoduchá kúra uvolní hleny a umožní pořádně se vysmrkat.
Kašel. Na kašel a průdušky pomůže cibulový med. Získáte ho tak, že cibuli nakrájíte na silnější kolečka nebo ještě lépe nastrouháte na hrubém struhadle a zalijete medem. Necháte ji „vypotit“ do druhého dne v ledničce, až pustí šťávu. Medovo-cibulovou medicínu užívejte šestkrát denně po jedné lžičce nebo si s ní můžete ochutit černý čaj. Dobré je popíjet majoránkový čaj. Na uvolnění hlenů používaly naše babičky vepřové sádlo, kterým natíraly zapálený krk a následně ovázaly šátkem nebo teplou šálou. Při kašli spojeném s nachlazením se doporučuje vypít teplé mléko s medem a trochou rozpuštěného másla. Pod hlavu si dopřejte jeden polštář navíc, lépe se tak uvolní dýchací cesty. Z bylinek lze na kašel použít fenykl, eukalyptus, lipový květ, podběl a sedmikrásku.
Rýma. Oteklému nosu a ucpaným čelistním dutinám udělá na noc dobře cibulový sáček. Nadrobno pokrájená cibule se vloží do plátěného nebo bavlněného sáčku a zavěsí v blízkosti hlavy postiženého. Tento jednoduchý fígl uklidňuje sliznici, pomáhá ve spánku lépe dýchat.
Zánět močových cest. Důležité je dodat tělu velké množství tekutin, aby se čistilo, odcházely z něj nežádoucí látky, zajistil se dobrý průtok moči. Močové cesty nejlépe regenerují při pití dostatečného množství čaje. Močový měchýř pomůže pročistit například kopřiva, močopudné účinky nabízí zlatobýl, který navíc zabraňuje přenosu infekce na ledviny. Výbornou medicínou jsou zavařené brusinky, brusinková šťáva, přesličkový nebo heřmánkový čaj.
Pokud se necítíte ve své kůži, tělo je unavené, horečka ani po domácí kúře neustupuje, špatně se vám dýchá, navštivte neprodleně lékaře.
(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469831
DnesDnes246
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden246
Tento měsícTento měsíc1461

Partnerské weby

apartman banner