CT zobrazení plic. Toto vyšetření lékaři předepisují jen neradi, protože je drahé a vzniká při něm karcinogenní záření. Nové výzkumy ale ukazují, že stojí za peníze i za riziko. V rámci studie, jíž se zúčastnilo 53 000 osob, odhalilo toto vyšetření potenciální známky rakoviny u 27 % pacientů, a to v porovnání s devíti procenty těch, kteří podstoupili rentgen. Navíc počítačový tomograf častěji zachytí rakovinu plic v časnějším, lépe léčitelném stadiu. Jste-li kuřák nebo bývalý kuřák, který po třicet let kouřil krabičku denně, informujte se u lékaře na možnost CT kvůli odhalení raných známek rakoviny plic.
PAP stěry proti rakovině vaječníků a endometria. Tyto testy, které pomohly k dramatickému snížení výskytu rakoviny děložního čípku, se mohou využívat i k diagnostice jiných gynekologických chorob. Ze vzorku buněk z děložního čípku dokáže patolog určit genetické mutace, které se nejčastěji vyskytují právě při rakovině vaječníků a endometria. Odhalily téměř 50 % případů rakoviny vaječníků a 100 % případů rakoviny endometria. Tyto typy rakoviny se jiným způsobem dají odhalit jen těžko, a proto bývají diagnostikovány až v pokročilém stadiu.
Analýza dechu proti rakovině tlustého střeva. Jednoduchý test dechu dokáže odhalit přes tři čtvrtiny případů rakoviny tlustého střeva. Vědci analyzovali chemické složení dechu 37 osob s rakovinou a 41 zdravých osob a objevili chemický vzorec, který se u pacientů s rakovinou opakoval. Kolonoskopie, která se obvykle považuje za účinnou diagnostiku tohoto typu rakoviny, je úspěšná v 85 - 95 % případů.
(jak)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433491
DnesDnes485
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3609
Tento měsícTento měsíc3609

Partnerské weby

apartman banner