Na ostrůvku Aogashima žije jen 205 lidí, ale nejde jim to nezávidět. Tak úžasné místo, jako je sopečný ostrůvek Aogashima, totiž jen těžko najdete.
Ostrůvek leží jen 350 kilometrů od hlavního města Japonska. Celý ostrov je jedna velká sopka třídy C. Naposledy došlo k její erupci roku 1780 – tehdy to stálo životy celé poloviny obyvatel ostrova. Zbytek lidí uprchl a trvalo celých 50 let, než se sem lidé mohli vrátit.
Většina sopky se nachází pod hladinou moře, z vody vyčnívá vlastně jen kráter vysoký 200 - 420 metrů. Celý ostrov má průměr asi 1500 metrů. Zajímavé je, že uvnitř kráteru je ještě jeden kráter, geologicky mladší. Jmenuje se Maruyama a je dodnes aktivní, naštěstí jen slabě.
Místní zde žijí v téměř úplné izolaci – ostrov je tak malý, že zde ani nepřistane letadlo. Jediný způsob, jak se sem dostat, je lodí. A i to je problém, protože díky prudkým svahům zde neexistuje žádný přirozený přístav. Teprve od roku 1993 sem létají helikoptéry, které vozí jak zásoby, tak návštěvníky. Každý den se na ostrov dostane jen jeden vrtulník, který unese pouhých 9 lidí, a to jsou ještě lety často zrušené kvůli silné mlze.
Stejnojmenná vesnice na ostrově je nejmenší v celém Japonsku. Číslo o počtu obyvatel pochází z roku 2009, od té doby však lidí na ostrově ubylo. Ostrov nemá téměř žádnou ekonomiku, lidé se zde živí jen tím, co si sami vypěstují a také trošku rybolovem. Místní základní škola má pouhých 25 míst. Není divu, že nejoblíbenější místní lidová píseň zpívá o tom, jak co nejrychleji ostrov opustit…
(mh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2434285
DnesDnes514
VčeraVčera765
Tento týdenTento týden4403
Tento měsícTento měsíc4403

Partnerské weby

apartman banner