Katedrály bývaly dějištěm zázraků, spočívají v nich ostatky světců a významných osobností, vládců, hodnostářů, mučedníků. Stavební bratrstva a cechy, které se náhle zrodily a kolem roku 1200 oslnily celou Evropu stejně jako celý svět, jsou dodnes obestřeny tajemstvím. Kde získali stavitelé tolik odvahy k velkolepým dílům?
V katedrálách můžeme meditovat, ale i číst v jejich zdech či interiérech jako v kamenných knihách. Fungují podobně jako daleko starší pyramidy. Neznalému (nezasvěcenému) čtenáři zůstává skryté poznání zapovězeno, i když má návody k použití na dosah ruky. V gotice se obsah musel ukrýt před vrchností a církví, paradoxně právě v jejich nejhonosnějších svatyních. Jednalo se totiž o věci „kacířské“. V hermetice se operovalo s lidským tělem a dušemi, s pohanskými mystérii, kulty, tělesnými čakrami, sexualitou, s energií zemskou i vesmírnou. Jediný chybný krok znamenal stíhání a vězení, cestu na hranici či ke katovu popravčímu špalku. Přesto se kolem katedrálních staveb pohybovaly „vstřícné“ katolické řády, například cisterciáci se svatým Bernardem, mužem vzdělaným a osvíceným.
Velmi důležitý byl i zvuk, protože základem všeho je chvění, vibrace. Moderní kvantoví fyzici docházejí skrze vědu k částečné shodě s hermetickou filozofií či s čínským taoismem. V gotických katedrálách ještě dnes nalezneme podivné znaky, sochy a obrazy, které tam nepatří. Jaký byl tedy pravý účel obřích staveb? Byly to svatyně, vytvořené k poctě kultu bohyně Matky Země? Nebo občerstvující duchovní stanice pro zástupy těch, kteří přistoupili na magickou hru s energiemi? Sílu energií, zvuku a světla respektovaly všechny moudré starověké národy, stačí se podívat na hebrejskou abecedu, je naprosto dokonalá. Dokonce jde o pradávný „počítačový“ soubor, ke každému písmenu je přiřazeno číslo. Však také Mojžíšovi podle legendy vše nadiktoval sám Bůh.
Gotické katedrály jsou strážkyněmi dávných pravd, cennými učebnicemi. Otevřou se ale jen tomu, kdo v nich dovede číst…
(sun)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380864
DnesDnes26
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden3662
Tento měsícTento měsíc8293

Partnerské weby

apartman banner