Lupénka se nejčastěji objevuje na loktech, kolenou, bércích a ve vlasaté části hlavy tvoří růžové až červené olupující se skvrny. U nemocných s lupénkou se kožní buňky v určitých částech těla obnovují mnohem rychleji než normálně. U zdravého člověka vznikají v hlubokých vrstvách kůže a asi za dvacet osm dní se dostávají na povrch, kde se postupně odlupují. U pacientů s lupénkou vznik buněk trvá jen osm dnů a nové buňky se hromadí tak rychle, že nemají čas dozrát. Tak vzniká zarudlá a zanícená kůže.
K lupénce jsou zvláště náchylní lidé, kteří si ji nesou ve své dědičné informaci. Mají-li lupénku oba rodiče, je až sedmdesátiprocentní pravděpodobnost, že ji bude mít i jejich potomek. V tomto případě je nezbytná ostražitost v rizikových situacích, které mohou vznik lupénky vyprovokovat - akutní záněty, duševní přepětí, stres, deprese, přetížení imunitního systému, nadváha, nesprávná životospráva a nedostatečný přísun důležitých látek. Podle odborníků na alternativní medicínu jsou v mnoha případech kožní choroby zaviněné poruchami látkové výměny a lupénka má příčinu ve špatné činnosti jater a žlučníku.
Co na talíř při lupénce nepatří? Univerzální dieta pro pacienty s lupénkou neexistuje, nicméně se osvědčila strava s omezením živočišných tuků, tučného masa, uzenin, tučných sladkostí a krémů nadměrného kalorického příjmu. Nevhodné jsou i pikantní a kořeněné pokrmy, potraviny konzervované solí a solené pochoutky jako chipsy, arašídy a podobně.
Vědci zjistili, že zvýšená hladina mastných kyselin, zejména kyseliny arachidonové, má za následek zvýšenou produkci kožních buněk. Naopak je-li hladina kyseliny arachidonové v buněčných membránách nízká, dojde ke snížení průvodních příznaků lupénky. Strava, kterou sníme, může podpořit omezování tvorby kyseliny arachidonové v buňkách. Pokuste se ze svého jídelníčku odstranit hovězí maso, vnitřnosti (játra, srdce, drůbeží droby), smažená jídla, bramborové hranolky, maso opékané na rožni a podobně. Nepřehánějte to ani s pitím kávy a nápojů s kofeinem, stejně tak alkohol zhoršuje stav lupénky.
(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2434527
DnesDnes85
VčeraVčera671
Tento týdenTento týden4645
Tento měsícTento měsíc4645

Partnerské weby

apartman banner