Vánoce jsou považovány za svátky klidu, lásky, rodiny… Ne vždy je ale tak prožíváme. Co může sváteční pohodu pokazit?
Deprese. Týká se hlavně lidí, kteří svátky prožívají v osamění. Právě u nich se objevují pocity beznaděje, negativní myšlenky spojené se ztrátou chuti k jídlu nebo naopak přejídáním. Vánoční deprese se týká obou pohlaví stejně, jen ženy vnímají smutek o něco intenzivněji než muži. Psychika je spojená s fyzickou stránkou těla, a tak kdo dlouhodobě trpí depresí, ten je vystaven častějším bolestem hlavy, riziku infarktu, chronické bolesti. Jediným lékem na depresi je změna myšlení, setkání s přáteli, známými. Pomohou s ní také některé bylinky. Podobně jako antidepresivní tabletka působí na tělo čaj z třezalky tečkované nebo meduňky lékařské. Na rozdíl od léků jsou bez vedlejších účinků, poradí si nejen se smutkem, ale také s nespavostí, nervozitou, stresem.
Žlučníkové obtíže. Tučná jídla, zejména smažená, majonéza, velké množství zkonzumovaných sladkostí, nadbytek alkoholu zatěžuje zažívání, zejména játra a žlučník. Pokud žlučníková kolika, pro kterou je typická tupá bolest v pravém podžebří, nadýmání, někdy zvýšená teplota, trvá pouhý den, dá se zvládnout hladovkou s dostatečným pitným režimem a v následujících dnech střídmým jídelníčkem s hořkým čajem a suchary. Když trvá déle, je nezbytné navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Citlivý žlučník nemá rád luštěniny, česnek, nadýmavou zeleninu, jako jsou například květák, kapusta, papriky. Problémy mohou nastat po konzumaci vajec, tučné zmrzliny, ovoce, které obsahuje drobná zrnka - například hroznové víno nebo kiwi.
Pálení žáhy. Nejčastěji se objevuje po konzumaci nadměrného množství tučných, sladkých, pikantních pokrmů, po přejedení. Obsahuje-li žaludek po jídle příliš mnoho kyselin, dojde k pálení žáhy. Provází ho velmi nepříjemný pocit, v některých případech až palčivá bolest za hrudní kostí šířící se do krku. Co pomáhá? Jíst častěji a menší porce. Pálení žáhy zmírňuje například fenyklový čaj, sklenice obyčejné vody, čerstvě vymačkaná šťáva z brambor. Samoléčba spočívá také v odpočinku ve zvýšené poloze, nedoporučuje se odpočívat po jídle v leže.
Kost v krku. Obyčejně se zapíchne v oblasti dutiny ústní, do jeho zadní stěny a způsobí bolest a nepříjemné pocity. Zapíchnutí kostičky je skoro vždy provázené strachem, panikou a také nesprávnými kroky vedoucími k jejímu odstranění. Pokud kost v krku zaskočí, je třeba uvolnit dýchací cesty pomocí silných úderů mezi lopatkami. Jednou z často doporučovaných babských rad je sníst větší kousek chlebové střídy, která kostičku z krku odvede. Dostane-li se kost do dýchacích cest, je nutné neprodleně vyhledat lékařské ošetření.
Opařeniny, popáleniny. Patří k nejčastějším domácím úrazům a to nejen o Vánocích. Postižené místo je nutné ochlazovat pod studenou tekoucí vodou několik minut.
(mav)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2379517
DnesDnes418
VčeraVčera957
Tento týdenTento týden2315
Tento měsícTento měsíc6946

Partnerské weby

apartman banner